Jihočeský hejtman vyzval ministra zdravotnictví k zásadnímu kroku!

Počet lidí s koronavirem hospitalizovaných v nemocnicích klesá, a to i v jižních Čechách. Díky tomu se obnovuje provoz některých oddělení, která byla v minulých týdnech buďto omezena nebo uzavřena, aby zde byl dostatek kapacit pro covidové pacienty. Nyní poslal nový hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba (ODS) zásadní výzvu ministru zdravotnictví Janu Blatnému (za ANO).

Situace je den ode dne pozitivnější. Za uplynulých 24 hodin bylo podle hygieniků nově covid pozitivních přes 70 případů. Klesá počet hospitalizovaných, jako třeba v prachatické nemocnici. Tady se ode dneška znovu otevírá lůžková část dětského i novorozeneckého oddělení a také porodnice. Budoucí maminky tak mohou opět rodit ve své spádové nemocnici, a to i za přítomnosti otce.

"Zároveň se tu znovu otevíráme i rehabilitační oddělení a interní ambulance pro předoperační vyšetření," uvedl ředitel nemocnice Michal Čarvaš.

V Prachaticích se například znovu zprovozňuje ortopedicko-traumatologické lůžkové oddělení. Stejně jako v dalších nemocnicích. Kde se už opět mohou objednávat pacienty na operace, zákroky a další léčbu. Samozřejmě tam, kde to epidemiologická situace dovolí. Postupně se ale provoz vrátí do normálu ve všech sedmi krajských nemocnicích.

Podle hejtmana Martina Kuby v této chvíli už centrální vládní nařízení nemají smysl a třeba postupovat podle konkrétní situace v daném regionu. Zatímco klesá počet covidových pacientů ve špitálech, roste počet těch, u kterých další odklad plánované péče už není obhajitelný, a je nutné k této péči přistoupit, aby nedošlo k poškození zdraví. Proto Kuba, který je sám lékařem, poslal výzvu ministru Janu Blatnému, aby tuto situaci řešil.