Letní popování a lov u hladiny

Lovu z hladiny jsem dlouho nemohl přijít na chuť. Až do doby, kdy mi přišel první záběr!

Ale zpět na začátek. Byl krásný pozdně letní den. Teplota vzduchu ani vody již dávno nebyla na koupání a já se snažil chytat candáty přívlačí. Bohužel, jak se často stává, candáti vůbec nespolupracovali. V podstatě mě ten den přívlač ani nebavila.

Všiml jsem si ještě docela hojných zálovů od dravých ryb u hladiny. Na nic jsem nečekal a na prut navázal mého zatím jediného woblera typu pop a začal chytat. Popravdě jsem ani nečekal, že by mohl přijít nějaký záběr.

Ale přišel! Přišel razantní záběr od bolena a ten záběr, jelikož byl z hladiny, jsem celý viděl. Po chvíli boje vytahuji krásného bolena přes 60 cm. Neuvěřitelné!

Za tento den jsem chytl ještě jednoho bolena přes 70 cm a další den krásné okouny a štiku. Takže metodou, kterou jsem předtím vůbec nechytal a v podstatě jsem o ní i nic nevěděl, se mi podařilo nachytat dost ryb.

Jak tedy chytám?

Používám poměrně krátký 210 cm dlouhý prut s tvrdším blankem, ale s jemnou gramáží do 20 gr. Proč prut s tvrdým blankem? Protože s povrchovými nástrahami, hlavně tedy s popem, musí člověk dělat krátké razantní pocukávání. A proč tak jemnou gramáž? Jednoduše proto, abych si zdolávání ryby užil.

Na navijáku velikosti 3000 mám namotanou citlivou šňůru o průměru 0,10 mm. Před nástrahu, jako vždy, je velmi důležité umístit návazec z fluorocarbonu.

Jako nástrahy jsem si dost oblíbil woblery od firmy Illex. Firma Illex vyrábí neuvěřitelně kvalitní a vždy spolehlivé woblery. I když je cenovka někdy trochu vyšší než u jiných značek, vyplatí se investovat. To vím z vlastní zkušenosti.

„Používám poměrně krátký prut s tvrdším blankem.“ 

Nejvíce jsem si na boleny, na štiky i okouny oblíbil nástrahu SK-POP. Další super nástrahou, která byla novinkou pro letošní rok, je Riser bait. Nástraha s naprosto neokoukaným pohybem a poměrně velkou gramáží umožňuje rybáři dosahovat neuvěřitelně dlouhých náhozů.

Jak najít ryby?

Jelikož chytám u hladiny, je poměrně jednoduché ryby lokalizovat. Dravec lovící u hladiny se často prozradí právě tím, že v daném místě najednou vyskočí větší množství rybiček. Jakmile vidím takový zálov, okamžitě převazuji na povrchovou nástrahu a zkouším štěstí.

„Dravec lovící u hladiny se často prozradí právě tím, že v daném místě najednou vyskočí větší množství rybiček.“

Ryby, jež jsem schopen pomocí hladinových nástrah chytat, jsou: bolen, jelec, okoun, štika a myslím si, že za tmy na mělčinách i candát.

Nezbývá než zkoušet své štěstí, dokud vám také nepřijde ten vytoužený první záběr z hladiny.

Jan Augustynek