Libor Grubhoffer se stal novým rektorem Jihočeské univerzity

Rektorem Jihočeské univerzity se minulý týden stal bývalý děkan Přírodovědecké fakulty Libor Grubbhoffer. V čele univerzity by měl stát do roku 2016. Akademický senát Grubbhoffera zvolil až ve třetím kole, když před ním odstoupil jeho protikandidát Miloslav Šoch, řekla ČTK mluvčí Jihočeské univerzity (JČU) Hana Bumbová.

V prvních dvou kolech nezískal ani jeden z uchazečů dostatečnou podporu. Když Šoch odstoupil, 28 členů akademického senátu podpořilo Grubbhoffera, deset bylo proti a dva se zdrželi.

Grubbhoffer a děkan Zemědělské fakulty Miloslav Šoch se utkali o funkci rektora v opakované volbě. Při té první - loni v prosinci, žádný z kandidátů nezískal dostatečný počet hlasů.

Tehdy o funkci rektora usilovali tři kandidáti. Kromě Grubbhoffera se Šochem to byl ještě prorektor pro vědu a výzkum Tomáš Polívka, který už dnes mezi aspiranty nebyl. "Rozhodl se kandidaturu nepřijmout. Chce se věnovat vědecké práci," řekla Bumbová.

"Budu maximálně usilovat o to, abych v průběhu času dostál všem svým slibům a předsevzetím ve prospěch Jihočeské univerzity, s níž upřímně žiji a mám ji rád," uvedl dnes nový rektor. "Věřím, že společnými silami vytvoříme silný tým s jasnou vizí tak, aby univerzita prosperovala co nejlépe," dodal. Grubbhoffer nahradí ve funkci Magdalenu Hrabánkovou, která loni v srpnu náhle zemřela. Od té doby byl pověřen vedením školy Polívka.

Čtyřiapadesátiletý Grubbhoffer vystudoval biochemii na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Nyní působí na Přírodovědecké fakultě Jihočeské univerzity a také na Parazitologickém ústavu Biologického centra Akademie věd ČR, kde od roku 1991 vede oddělení molekulární ekologie parazitů. Tam se podílí na výzkumech klíšťat jako přenašečů lymské borreliózy a klíšťové encefalitidy. Na funkci rektora neúspěšně kandidoval už v roce 2010.

Jihočeskou univerzitu, která má osm fakult, navštěvuje přes 13.000 posluchačů. JČU pravidelně rozšiřuje nabídku pro studenty, od školního roku 2011/2012 otevřela sedm nových studijních oborů.

zdroj: ČTK