LN: Českobudějovický Pivovar Samson kontroluje nová firma

Českobudějovický Pivovar Samson kontroluje od 31. prosince 2013 nová firma. Jeho vlastník, společnost Taurus se sídlem na Kypru, rozdělil původní a.s. na dvě části. Rošáda má podle Lidových novin vést k prodeji pivovaru americkému konkurentovi Budějovického Budvaru a soupeři ve sporech o značku Budweiser - společnosti Anheuser-Busch, která je součástí světového pivovarnického lídra AB InBev (ABI). Podle šéfa Budvaru Jiřího Bočka by případný příchod ABI do Českých Budějovic neměl vliv na známkoprávní spory. 

Původním majitelem Pivovaru Samson byla kyperská společnost Harvestor, ze které se od Nového roku stal Taurus. Ten ovládá novou akciovou společnost Pivovar Samson, která vaří pivo. Z původní firmy Pivovar Samson vznikla společnost Beer system s jedním zaměstnancem, kde skončil zbytek majetku. I tu kontroluje Taurus. 
    
Podle mluvčího pivovaru Michala Donatha o přípravu na prodej pivovaru společnosti ABI nejde. "Jediné, k čemu došlo, je přejmenování vlastníka z Harvestor na Taurus. Jedná se tedy o čistě technické opatření a ve skutečnosti se v pivovaru nic nemění. Rozštěpení pivovaru je příprava na další možné akvizice. V této souvislosti dochází pouze ke změně organizační struktury," uvedl Donath v tiskové zprávě. 
    
Stát jako vlastník Budvaru měl v roce 2009 možnost Samson (tehdy BMP) včetně ochranných známek koupit. Cena za ztrátový a zadlužený provoz byla však nereálně vysoká, zhruba 1,5 miliardy korun, píší Lidové noviny. 
    
Před lety patřil Anheuser-Busch k zájemcům o koupi Budvaru. Loni v létě ale Američané oznámili, že o Budvar nemají zájem. 
    
Soudní spory o značku Budweiser s ABI trvají od roku 1907. Výrazně úspěšnější je v nich Budějovický Budvar. V letech 2000 - 2012 bylo definitivně ukončeno 173 soudních sporů a správních řízení, z nichž Budějovický Budvar vyhrál 120 případů a deset sporů skončilo smírem nebo remízou. Díky registracím ochranných známek Budweiser a Budweiser Budvar, které patří Budějovickému Budvaru, nemůže nadnárodní koncern ABI svou klíčovou značku Budweiser používat téměř v 70 zemích. 
 
zdroj: ČTK