Lupič z přepadení čtyř bank obviněn

Jihočeští kriminalisté v těchto dnech obvinili třiačtyřicetiletého muže z Ostravy-Poruby z loupeže a poškozování cizí věci. Podle policie se přiznal k loupežnému přepadení čtyř bank, a to v Jindřichově Hradci, Hlinsku, Kaplici a v Jihlavě. Při loupeži získal téměř 3,7 milionu korun. K bankám přijížděl na kole a dokázal přeskočit v bankovních pobočkách přepážky. Uloupené peníze prohrál v hracích automatech. ČTK o tom informovala mluvčí policie Dana Čírtková.

"V případě, že bude uznán vinným, hrozí mu trest odnětí svobody v trvání dvanácti let. Obviněný muž se v současné době nachází ve vazební věznici ve Vinařicích," uvedla mluvčí.

První loupež z této série se podle policie odehrála před polednem 17. května 2010 v Jindřichově Hradci. Tehdy neznámý pachatel tam přepadl pobočku Komerční banky v Klášterské ulici. K pobočce přijel na horském kole. V hale přeskočil skleněnou ochranu přepážky a dostal se do prostoru pokladny. Odstrčil pokladní a z přihrádek odcizil uloženou hotovost. Z místa činu odjel opět na kole. Jeho výskyt byl náhodným svědkem zaznamenán na parkovišti. Z banky podle policie odcizil 550.000 korun.

Druhé loupežné přepadení se stalo o čtyři dny později, rovněž před polednem v Hlinsku na Chrudimsku. Vyloupena byla Komerční banka na Tylově náměstí. Lupič tehdy zbraní ohrožoval pracovníka banky. Skokem přes přepážku se dostal do prostoru pokladny, kde odcizil téměř 140.000 korun.

I třetí loupež měla podobné znaky jako dvě předešlé. Neznámý pachatel maskovaný šátkem a kloboukem přepadl 31. května 2010 před polednem v Kaplici na Českokrumlovsku pobočku Volksbank. Odjel na jízdním kole s 1,1 milionu korun.

Podobně maskovaný lupič jako v Kaplici se objevil 10. listopadu 2010 v podvečer v Jihlavě, kde přepadl pobočku Volksbank v Benešově ulici. Skokem přes přepážku se v pokladně zmocnil 1,6 milionu korun a odjel na kole neznámo kam.

Kriminalisté všechny čtyři případy analyzovali a došli k závěru, že všechny může mít na svědomí jeden pachatel. Loni v květnu pak zadrželi kriminalisté v Semilech pachatele loupežného přepadení České pošty, k němuž došlo v Rovensku pod Troskami. Při objasňování tohoto případu zjistili, že zadržený muž se v minulosti dopouštěl loupežných přepadení a za tuto trestnou činnost byl také pravomocně odsouzen. Podle zadržených věcí pachatele kriminalisté pojali podezření, že může mít na svědomí loupeže v dalších čtyřech bankách.

"Pachatel se pod tíhou důkazů ke všem čtyřem činům doznal. Peníze, které získal z přepadení bank, utratil ve hracích automatech, protože na nich byl závislý," uzavřela Čírtková.

zdroj: ČTK