Maraton v českobudějovických podzemních garážích běželo 104 lidí

Maratonu v podzemních garážích českobudějovického nákupního centra se dnes zúčastnilo 104 běžců. Využili výjimečné možnosti, jak si uprostřed zimy v teple zaběhat. Někteří kvůli tomu přijeli ze zahraničí. V garážích byla vyměřena klasická maratonská trať 42,195 kilometru. Nejlepší čas měl Radek Brunner z SK Babice, do cíle doběhl za dvě hodiny a 34 minut. Za rekordem této dráhy zaostal o necelých pět minut, řekl dnes ČTK ředitel závodu Martin Gazda.

Maratonský závod se v garážích obchodního centra Mercury konal osmým rokem. Zúčastnili se běžci různých věkových kategorií, včetně 11 žen. Nestorem byl Zdeněk Kopecký z Českých Budějovic s ročníkem narození 1937. Běžci absolvovali 63 okruhů.
 
Pořadatelem závodu je Jihočeský klub maratonců, kde vznikl i nápad na zimní běh v podzemních garážích. "V Čechách je to jediný takový závod, i po světě jsme tím docela známí," řekl jednatel klubu Miroslav Šimek. Na letošní maraton přijelo několik Poláků a také běžci ze Slovenska, Německa a Rakouska.
 
"Ze začátku to sice vypadalo jako recese, ale recese to není. Je to regulérní maraton," zdůraznil Šimek. Trať je vyměřována pod dohledem odborníka s mezinárodní licencí. Od jara do podzimu je podle Šimka lepší běhat v přírodě nebo uspořádat městský maraton, ale na leden jsou garáže ideální. "Nepadá na nás sníh, nefouká. Máme teplotu, jakou si nastavíme. Běhá se asi v 15 stupních, což je ideální teplota na běhání," uvedl.
 
Jihočeský klub maratonců funguje od roku 2007, v první roce existence měl 23 členů, loni už 143. "Náš klub je zvláštní v tom, že členem může být jen ten, kdo v tom roce uběhne maraton," řekl jednatel. Jde o lidi s různou výkonností. Někteří zvládnou maraton pod tři hodiny, jiní za pět hodin.
 
zdroj: ČTK