Moderní souprava za 113 mil. Kč vyrazí na jihočeské železnice

Nová dvouvozová souprava bude jezdit na železničních tratích mezi Strakonicemi - Českými Budějovicemi a Českými Velenicemi. Vlak RegioPanter, jehož cena činí 113 milionů korun, představili na českobudějovickém nádraží zástupci Českých drah. Souprava začne jezdit od 9. prosince.

"Věřím, že nový RegioPanter přinese očekávané zlepšení kultury cestování na železnici a zvýší zájem o veřejnou dopravu dotovanou z krajských prostředků," uvedl jihočeský hejtman Jiří Zimola (ČSSD).

Moderní souprava má kapacitu 147 míst k sezení. Vlak dosahuje rychlosti až 160 kilometrů v hodině. Ale jako pravidelný spoj na jihočeských železnicích bude jezdit pomaleji. "Tady se vyšplhá maximálně na 120 kilometrů za hodinu. A to jen ve vybraných úsecích," uvedl zástupce Českých drah pro jižní Čechy Jiří Kafka.
 
RegioPanter má bezbariérové prostory. Cestující ve vlaku informuje o průběhu jízdy aduiovizuální systém a mohou využít bezdrátového připojení k internetu. Další tři soupravy RegioPanter celkem za 339 milionů korun se mají na jihočeských železničních tratích objevit do roku 2014. Postupně nahradí klasické vlaky se zelenými vagony.
 
zdroj: ČTK