Možná až do léta budou jezdit děti ze ZŠ na Máji do jiných škol

Děti ze tří základních škol na českobudějovickém sídlišti Máj, kde koncem listopadu naměřili odborníci zvýšené hodnoty výskytu azbestu, budou do náhradních škol dojíždět ještě několik týdnů, možná i měsíců. Není ani vyloučeno, že v provizorních prostorách dokončí celý školní rok, řekl náměstek českobudějovického primátora Kamil Calta (TOP 09). Důvodem je, že město hodlá ihned zahájit druhou etapu zateplování škol na sídlišti Máj, která byla v plánu na léto 2012, a až potom v celém komplexu provést sanační práce.

"Tato varianta je časově náročnější, na druhou stranu je to momentálně asi jediné možné řešení," uvedl náměstek primátora Petr Podhola (ČSSD). Dodal, že není zateplena například školní jídelna. Kdyby město nyní sanovalo už izolované pavilony, stejně by pak muselo uzavřít jídelnu a hledat pro více než 1000 žáků z Máje prostory pro náhradní stravování. "Takže bychom je museli autobusy stejně vozit do okolních jídelen," uvedl Podhola.

Děti z Máje už od pondělí jezdí speciálními autobusy do pěti náhradních základních škol v Českých Budějovicích a Hluboké nad Vltavou. Náklady na tyto autobusy, které vypravuje město, jsou měsíčně zhruba 200.000 korun. Cenu za sanační práce v celém komplexu tří škol na sídlišti Máj nedokážou zástupci radnice odhadnout. "Bude se však pohybovat v řádech milionů korun," řekl Calta. České Budějovice chtějí proto požádat o dotaci ministerstvo školství.
 
Podle ředitele základní školy Máj I Luboše Staňka představuje možnost uzavření objektu do konce roku hodně komplikací. "Školy, v nichž provizorně nyní jsme, si logicky podle svých představ obsadí tělocvičny nebo jiné prostory a my podle toho musíme různě přizpůsobovat náš rozvrh," řekl. Dodal, že dlouhodobé dojíždění bude také pravděpodobně komplikace pro některé rodiče.
 
Ředitelka májské základní školy Waldorfské Milena Vlčková si zase přeje, aby její žáci směli po celou dobu stále dojíždět do Hluboké nad Vltavou, kam cestují i nyní. Myslí si, že by nebylo ideální, kdyby si děti musely zvykat na jiné prostředí. "Doufáme, že nám ty hodné školy v Hluboké nad Vltavou opět vyjdou vstříc a nechají nás v tom azylu i nadále," uvedla Vlčková.
 
Zdraví škodlivý azbest našli specialisté v základních školách na sídlišti Máj například v obvodovém plášti budov, v těsnících šňůrách v přírubách vzduchotechnického potrubí a pravděpodobně je také v podkladových deskách pod elektroinstalacemi. Vyplývá to z průzkumu, který provedla autorizovaná inspekční společnost Foster Bohemia.
 
Podle ní hrozí uvolňování azbestových vláken do vzduchu při lámání, vrtání, broušení či trhání azbestových materiálů, jejich neodborném odstraňování a také v případě neodborně prováděných rekonstrukcí. Pokud prý nejsou azbestové materiály nijak narušovány, je pravděpodobnost uvolňování azbestových vláken do vzduchu malá. "Když zjistíme, že se zvýšené limity azbestu uvolnily neodbornou manipulaci při zateplování škol, že někdo při tom procesu pochybil, budeme po něm požadovat náhradu škody," řekl dnes Calta.
 
zdroj: ČTK