Muž dostal za vraždu kamaráda trest 11 let

Jedenácti lety odnětí svobody včera českobudějovický krajský soud potrestal jednatřicetiletého muže za vraždu kamaráda. Případ vrátil k projednání vrchní soud, k němuž se obžalovaný odvolal. Českobudějovický soud v červnu udělil muži za vraždu rovněž jedenáctiletý trest, včera při opakovaném líčení doplňoval dokazování.

Tragédie se stala u Dačic na Jindřichohradecku loni 23. listopadu. Obžalovaný byl spolu se svým o dva roky mladším kamarádem a dalšími známými v Dačicích, kde chtěli sehnat návykové látky nebo přípravky na výrobu drog. Muži se zřejmě pohádali kvůli telefonu. "Najednou jsem si všimnul, že má v ruce nůž. Začali jsme se o něj přetahovat a při tom jsem ho asi bodnul," řekl obžalovaný před soudem.

Po činu z místa utekl. Těžce zraněný muž si ještě stačil sám přivolat pomoc. Záchranáři ho našli asi 200 metrů od Dačic ve směru na Jemnici. Stihl lékařům říct pár vět a přes veškerou poskytnutou péči v sanitce zemřel. "Viděl jsem, jak po tom našem přetahování bere telefon a volá sanitku. Myslel jsem si, že je to nějaká sranda, netušil jsem, co jsem mu udělal, byla tma," řekl obžalovaný.
 
Soud dnes doplnil dokazování o vyšetřovací pokus rekonstrukce činu. Při něm obžalovaný na figurantovi předváděl, jak kamaráda zranil. Podle Františka Vorla ze soudního lékařského oddělení českobudějovické nemocnice však tímto způsobem obžalovaný muže neusmrtil. "Takovýmto mechanismem ke smrtelnému zranění dojít nemohlo, bodnutí nožem bylo vedeno jinak," uvedl.
 
Obžalovaný tvrdí, že 23. listopadu byl pod vlivem drog. Přes den si vzal léky na uklidnění a také pervitin. Podle svědeckých výpovědí z přípravného řízení je obžalovaný mírně agresivní. Prý vyvolal několik konfliktů a někdy u sebe nosil i nůž. "Úplně přesně si nepamatuji, jak se to všechno stalo," řekl. Policie na místě činu nenašla nůž, kterým měl svého kamaráda bodnout. "Je možné, že jsem ho z místa činu odnesl, ale nevím to," řekl.
 
zdroj: ČTK