Muži a policista chtěli diskreditovat daňového úředníka

Dva muži a policista z Českých Budějovic chtěli podle Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) pervitinem diskreditovat daňového úředníka, který při kontrole jedné firmy odhalil nadměrné odpočty DPH v hodnotě desítek milionů korun. Trojice mu chtěla bez jeho vědomí podat pervitin a při následné dopravní kontrole na přítomnost drog znemožnit jeho další výkon zaměstnání. Jednoho z podezřelých, který policii ujížděl autem, museli příslušníci Útvaru rychlého nasazení ve Strážkovicích na Českobudějovicku zastavit třemi výstřely do vozu, řekla ČTK mluvčí GIBS Radka Sandorová. 

Muž, jenž před policií ujížděl, narazil do jiného auta. "Při zadržení, které se uskutečnilo ve čtvrtek 4. dubna, spolupracovali pracovníci GIBS, specializované útvary policie i jihočeští policisté," uvedla Sandorová. 

Podle ní trojice chtěla úředníka diskreditovat především pro to, že plánoval kontroly firmy za další zdaňovací období. "Jejich hlavním cílem bylo těmto kontrolám zabránit," řekla Sandorová. 
    
Všichni tři muži jsou ve vazbě. Případ dozoruje českobudějovické krajské státní zastupitelství. 
    
Zadržený policista z oddělení českobudějovické hlídkové služby bude postaven mimo službu. "S ohledem na závažnost protiprávního jednání bude ředitel jihočeské policie pravděpodobně rozhodovat i o jeho propuštění," uvedl jihočeský policejní mluvčí Jiří Matzner. 
    
GIBS policistu stíhá pro zločin násilí proti úřední osobě, přečinů zneužití pravomoci úřední osoby a poškození cizích práv. Civilisty kvůli násilí proti úřední osobě, přečinům poškození cizích práv, nedovolené výrobě a jinému nakládání s omamnými a psychotropními látkami s jedy a z pomoci k přečinu zneužití pravomoci úřední osoby. 
 
zdroj: ČTK