Na jihu Čech končí sklizeň ovoce, úroda je podprůměrná

V Zemchebě Chelčice na Strakonicku sklidili zhruba 1800 tun ovoce. "Z dlouhodobého pohledu je úroda podprůměrná, průměrná se pohybuje mezi 2500 až 2700 tunami," řekl ČTK šéf sadů Michal Kortan. Ještě po květnových mrazech vypadala přitom úroda slibně, ale v srpnu přišly kroupy a zničily asi 900 tun ovoce. Vichřice očesala plody i s lupením, některé stromy v sadech vyvrátila, jinde plody silně poškodila. Krupobití unikly jen třešně, kterých společnost dodala na trh 50 tun.

Ceny jablek Zemcheba drží na loňské úrovni. Kilogram jablek si v sídle společnosti mohou lidé koupit za 12 korun, do velkoobchodu je společnost dodává za cenu poloviční.

Silně kroupy poškodily úrodu také dalšímu z velkopěstitelů v Chelčicko-lhenické ovocnářské oblasti Václavu Janotovi. Sklidil jen několik beden jablek. Nemusí tak řešit problémy s odbytem. Na 60 hektarech pěstuje červený, bílý i černý rybíz, o který nikdo nemá zájem. Místní zpracovatelské závody zanikly a vozit ho do vzdálenějších míst se prý nevyplatí, do dvou let všechny keře zlikviduje, řekl ČTK. Bílý rybíz se přitom kdysi exportoval do Finska, kde z něj vyráběli šumivá vína. Evropská legislativa to ale zakázala.

Napilno měli dva měsíce v moštárně ve Lhenicích. "Sezona pomalu končí, ovoce pro průmyslové zpracování bylo letos dostatek, dva měsíce se moštovalo naplno," řekl ČTK majitel Karel Gregora. Lidé si tam mohou koupit deset druhů moštů. Pětilitrová krabice přijde na 115 korun. V pálenici hlavní sezona vypukne v prosinci a lednu.

Spokojen je sadař Jiří Hamlík z Krtel na Netolicku, loni mu mrazy poškodily 90 procent úrody. "Po dvou nebo po třech letech máme úrodu jako blázen, kroupy Krtely obešly, mrazy zasáhly jen některé lokality," řekl ČTK. Ze dvora a na farmářských trzích kilo jablek prodává za 12 korun.

Letošní úroda jablek v Česku by podle odhadů sklizně měla proti průměru minulých pěti let klesnout o 16 procent na 100.761 tun. Hlavním důvodem je propad úrody na Moravě kvůli jarním mrazům. V meziročním srovnání by měla být sklizeň jablek sice o 27 procent vyšší, ale oba roky nelze porovnávat. Loni ovocnáři zažili výjimečně špatný rok, sklizeň byla nejnižší za 50 let.

zdroj: ČTK