Na jihu Čech našli detektivové drogy za tři miliony korun

Detektivové národní protidrogové centrály (NPC) při operaci s krycím názvem Sen zajistili největší množství hašiše v zemi za posledních osm let. Ve spolupráci s jihočeskou zásahovou jednotkou zatkli v Táboře dva Čechy, kteří se prý zabývali nelegálním pěstováním rostlin netechnického konopí, následnou výrobou a distribucí marihuany a také dovozem a distribucí vysoce kvalitního hašiše. Prodejem zajištěných drog na ulici by pachatelé mohli získat zhruba tři miliony korun. ČTK o tom informoval ředitel centrály Jakub Frydrych.

Oba zadržení muži byli obviněni ze zvlášť závažného zločinu nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a jedy. V případě prokázání viny a pravomocného odsouzení jim hrozí odnětí svobody od osmi do 12 let. Okresní soud v Českých Budějovicích je poslal do vazby. Případ dosud není uzavřen a lze předpokládat, že budou obviněni další lidé.

Policisté muže zatkli přímo při předání 6,5 kilogramu hašiše. Při následných domovních prohlídkách u podezřelých nalezli a zajistili dalších 12 kilogramů hašiše, nelegální pěstírnu konopí, 300 gramů sušiny marihuany připravené k následné distribuci, 750.000 korun, 150 kusů vltavínů, šest mobilních telefonů a notebook.
 
Policisté zajistili také podomácku vyrobený separátor pylu - bubnový odlučovač, který se používá pro domácí výrobu hašiše z netechnického konopí. Dovoz dalších deseti kilogramů hašiše podezřelými do Česka zadokumentovali policisté v průběhu prověřování.
 
Hašiš do ČR podle policie dovážel jeden ze zatčených mužů, který tuto drogu s velmi vysokým obsahem THC nakupoval v Maroku a následně v úkrytu v obytném přívěsu převážel přes Španělsko, Francii a Německo.
 
Ve skleníku u rodinného domu jednoho ze zadržených pěstovali pachatelé rostliny netechnického konopí. Policisté tam zajistili 20 extrémně vzrostlých matečních rostlin, které byly určeny k dalšímu řízkování. K těmto účelům měli pachatelé připraven zahradní materiál.
 
zdroj: ČTK