Na jihu Čech začala pstruhová sezona

V 53 pstruhových revírech Českého rybářského svazu na jihu Čech, stejně jako v celé zemi, včera v 06:00 začala sezona. Rybáři mohou u vody setrvat až do 20:00. Od 1. září do 15. dubna v jejich vodách chytat nesměli, aby lososovité druhy ryb a lipany nikdo nerušil v místech jejich přirozené reprodukce a nedošlo k ulovení ryb před výtěrem.

"Do potoků, řek a nádrží na jihu Čech členové Českého rybářského svazu v první vlně vysadili tuny pstruhů a sivenů, ryb by mělo být dostatek," řekl ČTK jednatel jihočeského územního odboru Jan Štěpán. Nejvyhledávanější pstruhové revíry jsou na Vltavě od Vyššího Brodu po Rožmberk, nebo třeba na Volyňce, někdo ale hledá samotu na Malši či Blanici.

Tisíce pstruhů, lipanů, mníků a střevlí vypouštějí každoročně také rybáři v Národním parku Šumava do přítoků Křemelné, Teplé Vltavy, Řasnice a Studené Vltavy. Díky pravidelnému vysazování původních druhů ryb do potoků v rezervaci vzrostl za posledních 12 let počet ryb někde až pětinásobně. V národním parku je šest rybářských revírů o celkové délce 84 kilometrů. Jen na 43 kilometrech je možné rybařit, na zbývajících jsou chráněné rybí oblasti.

Ani začátek pstruhové sezóny neznamená, že je možné lovit všechny druhy ryb. Kromě dob hájení musejí rybáři respektovat řadu zákonných ustanovení, třeba denní doby lovu v průběhu roku a počet možných docházek.

Jihočeský územní svaz Českého rybářského svazu hospodaří na zhruba 8000 hektarech vody rybářských revírů. Zhruba polovinu zaujímá Lipno. Loni jeho členové vysadil do řek a vodních nádrží 23 druhů ryb za 28 milionů korun.

Na jihu Čech se loni rybáři radovali z celkem 246.000 kusů ulovených ryb o hmotnosti 392.000 kilogramů. V témže roce členové jihočeské rybářské stráže zaznamenali v revírech 79 pytláků a kvůli přestupkům zadrželi 232 povolenek. K nelibosti rybářů lososovité ryby skončily také na jídelníčku vyder, které do jihočeské přírody neodmyslitelně patří. Větší zlost mají ale na kormorány, kteří působí mnohem větší škody.

zdroj: ČTK