Na jihu Čech zemědělcům zbývá dosíct 611 hektarů obilovin

Zemědělcům na jihu Čech zbývá dosíct 611 hektarů obilovin z celkem 138.958 hektarů. Letošní úroda je z 99,56 procenta pod střechou a je lepší než loni, kdy byl podprůměrný rok. Průměrný hektarový výnos 4,97 tuny z hektaru je o 0,89 tuny vyšší než loni. Vyplývá to z údajů ministerstva zemědělství. 

V 35. týdnu byly žně v Česku prakticky ukončeny. Sklizeno je 97,7 procenta osetých ploch. Za uplynulý týden pokročila především sklizeň jarní pšenice, triticale i ovsa. Celkový výnos obilovin se proti minulému týdnu nezměnil a zůstává 5,45 tuny z hektaru. Takto vysokého výnosu bylo podle ČSÚ dosaženo v roce 2004. Oproti minulému roku je výnos vyšší o zhruba tunu z hektaru. 
    
V Jihočeském kraji zbývá v horských oblastech posekat zbytky ozimé pšenice, žita, ovsa a triticale. Žně v posledních dnech narušuje déšť a ranní mlhy. U ozimů a jarní pšenice jsou výnosy vyšší než loni, u jarního ječmene, žita a triticale naopak nižší. Tak jako v celé zemi i na jihu Čech je velmi dobrý výnos u řepky - 3,26 tuny z hektaru. 
    
Souběžně se sklizní pokračují i další zemědělské práce. Většina podniků už má zasetou ozimou řepku na příští rok i ošetřenou proti škůdcům a také sklizené otavy. "Kolem poloviny září by se měla síct kukuřice. Ta nevypadá ideálně, protože bylo studené jaro, když se sela, a potom přišla vedra s negativním dopadem," řekla ČTK ředitelka krajské agrární komory Hana Hricová.
 
zdroj: ČTK