Na každého obyvatele Českých Budějovic připadá dluh 9064 Kč

České Budějovice ke konci loňského roku dlužily 858,8 milionu korun, na každého z 94.754 obyvatel připadlo 9064 Kč. Loni město ale nepřijalo žádný nový úvěr. Pokračovalo v čerpání již přijatého úvěru z roku 2010 na předfinancování a spolufinancování výdajů na investiční projekty města. Ty budou následně uhrazeny z prostředků EU, státního rozpočtu i města. Vyplývá to ze závěrečného účtu, který schválili zastupitelé.

Finanční kondice města je podle analytiků zatím poměrně dobrá, varují ale před dalším zadlužením i novými dotovanými investicemi vyžadujícími v budoucnu údržbu a provozní náklady. Bezpečný strop zadlužení spatřuje City Finance na úrovni 1,3 mld Kč. Do roku 2025 má město podle plánu na úrocích z dluhů zaplatit bankám 140 milionů korun.

Skutečné příjmy města loni činily 2,2 miliardy Kč a skutečné výdaje 2,1 mld Kč. Saldo příjmů a výdajů 76 milionů. Město muselo do příjmů zapojit přebytek z minulého roku a část úvěru na předfinancování a financování dotovaných investic. Provozní rozpočet skončil přebytkem 270 milionů. Tento trend bude pokračovat i letos. Kapitálové výdaje 517,609 mil. Kč loni představovaly 24procentní podíl na celkových výdajích.
 
Daňové příjmy, jež tvoří nejvýznamnější část běžných příjmů, loni klesly o 3,8 procenta na 1,1 mld. Kč, přičemž míra inflace byla 1,9 procenta.
 
zdroj: ČTK