Na protiromský protest v Č. Budějovicích přišlo kolem 20 lidí

Protiromské demonstrace v Českých Budějovicích se dnes zúčastnily jen asi dvě desítky lidí. Protest začal ve 14:00, účastníci pak přešli přes Lannovu a Husovu třídu na Jiráskovo nábřeží. Během půldruhé hodiny trvající akce policie nemusela zasahovat, řekla mluvčí jihočeské policie Lenka Holická. 

České Budějovice se v létě staly jedním z center protiromských protestů v republice. Účastníkům několika shromáždění a pochodů vadila hlavně situace na sídlišti Máj. Tam bydlí přes 20.000 lidí a žije zde také patrně nejvíce zástupců romské menšiny ve městě. Do prvních protestních akcí se zapojilo několik stovek lidí. Poslední dvě demonstrace už měly nízkou účast a policie při nich nemusela zasahovat. 
    
Situace na sídlišti Máj byla napjatá od 21. června, tehdy se do sporu dostaly děti na hřišti a následně se do konfliktu zapojilo asi 100 dospělých. Následovalo několik demonstrací a protestních pochodů, které vyústily v potyčky. Policie zadržela několik desítek účastníků. Koncem minulého měsíce bylo z násilí proti úřední osobě a výtržnictví obviněno 16 lidí. 
 
zdroj: ČTK