Na Slovensku byla založena dceřiná společnost Budějovického Budvaru

Budějovický Budvar založil dceřinou společnost na Slovensku. Budweiser Budvar SK, s.r.o. se od letošního roku stala výhradním importérem piva z produkce pivovaru Budějovický Budvar na tamní trh. Jejím úkolem bude komplexní péče o další rozvoj obchodních aktivit na slovenském trhu, řekl dnes ČTK mluvčí pivovaru Petr Samec.

Slovensko se loni po Německu stalo druhým nejdůležitějším exportním teritoriem Budvaru. Na celkovém exportu pivovaru se podílelo ze 13 procent. Pivovar tam vyvezl 83.229 hektolitrů piva, což je o deset procent více než v roce 2010.

Budweiser Budvar SK, s.r.o. je třetí dceřinou společností Budějovického Budvaru mimo Českou republiku. Nová dcera sídlí v Senci a má 13 zaměstnanců. Další pracovní místa byla vytvořena v logistice, dopravě a na dalších pozicích.

Dosavadními dvěma dceřinými společnostmi Budvaru je Budweiser Budvar Importgesellschaft mbH se sídlem v německém Erfurtu, ve Velké Británii pivovar zastupuje Budweiser Budvar U.K. Ltd. se sídlem v Londýně. Budvar je jejich stoprocentním vlastníkem.

Budějovický Budvar loni prodal 1,32 milionu hektolitrů piva, což je meziročně o 5,5 procenta více. Pivovar tak zaznamenal druhý nejlepší výsledek ve své stošestnáctileté historii. Lepší měl pouze v roce 2000, tehdy prodal 1,35 milionu hektolitrů piva. Meziročně loni podnik dosáhl také nárůstu tržeb o 1,9 procenta. Pro Budvar, podle výše výstavu čtvrtou největší skupinu v ČR, je export důležitý. Loni pivovar vyvezl téměř polovinu své produkce.

Pivovar zaznamenal příznivý vývoj především v exportu. Loni vyvezl 650.000 hektolitrů piva, o 7,8 procenta více než v roce 2010. Objem vývozu tak překonal dosavadní rekord. Budvar je národním podnikem, jako jediný velký pivovar zůstává ve vlastnictví státu.

Jedničkou na trhu v Česku je Plzeňský Prazdroj. Skupina s pivovary Plzeň, Nošovice a Velké Popovice se zhruba polovičním podílem na trhu uplatnila v roce 2010 na českém trhu sedm milionů hektolitrů piva, meziročně o osm procent méně v souladu s celkovým poklesem českého pivního trhu.

Výroba členů Českého svazu pivovarů a sladoven, jejichž výstav představuje zhruba 85 procent veškeré tuzemské produkce piva, stoupla za tři čtvrtletí roku 2011 meziročně o jedno procento. Vzrostla hlavně výroba piva v PET lahvích a nealkoholických piv.

zdroj: ČTK