Na všech jihočeských stanicích padly teplotní rekordy

Na všech meteorologických stanicích na jihu Čech padly teplotní rekordy pro dnešní den. Největší vedro zaznamenaly přístroje ve Vráži u Písku - 35,2 stupně Celsia. Neobvyklé teplo bylo i na hřebenech Šumavy. V sobotu bude počasí podobné, v neděli je nutné počítat s lokálními bouřkami, ojediněle doprovázenými kroupami, přívalovými srážkami a silným nárazovým větrem. ČTK to řekl meteorolog Gustav Sysel.

S velkým teplotním rozdílem se dnes potýkali zejména turisté a obyvatelé Šumavy. Zatímco v noci teplota vzduchu v údolích kolísala kolem nuly, v podvečer na nejvyšším vrcholu hor Churáňově vystoupala na 29,6 stupně Celsia. Padl tak rekord dne starý 32 let, a to o 3,6 stupně.
 
V noci bude na jihu Čech jasno. Teplota klesne maximálně k 15 stupňům. V sobotu předpovídají meteorologové jasno, nejvyšší denní teploty dosáhnou až 36 stupňů Celsia, jen o něco méně bude na horách. V neděli bude oblačno, místy přeháňky nebo bouřky.
 
Letošní červenec byl v Česku šestý nejteplejší za posledních 80 let, minulý měsíc patřil také mezi jedny z nejsušších. Velmi teplý by měl být i začátek srpna. Jasné počasí zkalí nedělní a pondělní srážky. Poté se ale opět vyčasí, teploty by se až do čtvrtka měly pohybovat mezi 30 až 35 stupni.
 
zdroj: ČTK