"Dá se říct, že Jihočeský kraj má to nejhorší za sebou," uvedla. Mírně může stoupat voda ještě na vodoměrné stanici na Lužnici v Klenovicích nebo na stejné řece u jezu Pilař. Ale jde prý už o očekávaný nárůst v řádech centimetrů. "Taková situace, jako byla v neděli v Bechyni, kdy se hladina zvedala velmi rychle, už nenastane," řekla Štěrbová.
Nevyzpytatelná situace zůstává ve Veselí nad Lužnicí. V tomto městě na Táborsku se slévá Lužnice s Nežárkou a ještě tudy protéká Bechyňský potok. "Jsme připraveni na možnou evakuaci obyvatel v některých částech města," řekl starosta Veselí Jaromír Novák. Podle něj to ale možná ani nebude třeba. Voda z Lužnice protéká největším českým rybníkem Rožmberk, který ji zadržuje. "Věříme, že nám Rožmberk pomůže," řekl Novák.
Výška hladiny se zastavila i v Písku na Otavě. Podle odhadů hydrologů tam měla dosáhnout hranice 530 centimetrů, ale od 13:00 se drží kolem 520 centimetrů. "Krizový štáb se nezabýval otázkou evakuace obyvatel města Písku, protože tato záležitost není v současné chvíli aktuální," řekl mluvčí městského úřadu Roman Ondřich. Hladina klesá i na Vltavě a mírně také na Malši. Zastavilo se stoupání na Blanici, ta však zatopila část obce Putim na Písecku, voda z ní se nemůže vlít do Otavy, jejíž vysoká hladina to nedovolí.
Velká voda mimo jiné zasáhla v neděli v noci parovod v Českých Budějovicích a část města zůstala bez dodávek tepla a teplé vody. Dodávka se však postupně obnovuje a do 19:00 by měli mít obyvatelé zasažených čtvrtí teplou vodu opět k dispozici.
Kvůli záplavám musí také řidiči počítat s omezením na jihočeských komunikacích. Uzavřená je třeba silnice I/20 u Sedlce na tahu z Českých Budějovic do Vodňan. Řada uzavírek potom může komplikovat provoz na vedlejších komunikacích na Táborsku i Českobudějovicku.
zdroj: ČTK