Největší vlna povodní podle hydrologů opouští jižní Čechy

Největší vlna záplav opouští Jihočeský kraj. Na řadě míst sice zůstává třetí stupeň povodňové aktivity, ale hladina téměř na všech tocích klesá. Voda z povodí Lužnice, Vltavy nebo Otavy nyní míří do Středočeského kraje a následně do Prahy. Problémy může ještě způsobit ve Veselí nad Lužnicí na Táborsku, řekla ČTK Kristýna Štěrbová z českobudějovické pobočky Českého hydrometeorologického ústavu. 

"Dá se říct, že Jihočeský kraj má to nejhorší za sebou," uvedla. Mírně může stoupat voda ještě na vodoměrné stanici na Lužnici v Klenovicích nebo na stejné řece u jezu Pilař. Ale jde prý už o očekávaný nárůst v řádech centimetrů. "Taková situace, jako byla v neděli v Bechyni, kdy se hladina zvedala velmi rychle, už nenastane," řekla Štěrbová. 

Nevyzpytatelná situace zůstává ve Veselí nad Lužnicí. V tomto městě na Táborsku se slévá Lužnice s Nežárkou a ještě tudy protéká Bechyňský potok. "Jsme připraveni na možnou evakuaci obyvatel v některých částech města," řekl starosta Veselí Jaromír Novák. Podle něj to ale možná ani nebude třeba. Voda z Lužnice protéká největším českým rybníkem Rožmberk, který ji zadržuje. "Věříme, že nám Rožmberk pomůže," řekl Novák. 
    
Výška hladiny se zastavila i v Písku na Otavě. Podle odhadů hydrologů tam měla dosáhnout hranice 530 centimetrů, ale od 13:00 se drží kolem 520 centimetrů. "Krizový štáb se nezabýval otázkou evakuace obyvatel města Písku, protože tato záležitost není v současné chvíli aktuální," řekl mluvčí městského úřadu Roman Ondřich. Hladina klesá i na Vltavě a mírně také na Malši. Zastavilo se stoupání na Blanici, ta však zatopila část obce Putim na Písecku, voda z ní se nemůže vlít do Otavy, jejíž vysoká hladina to nedovolí.
    
Velká voda mimo jiné zasáhla v neděli v noci parovod v Českých Budějovicích a část města zůstala bez dodávek tepla a teplé vody. Dodávka se však postupně obnovuje a do 19:00 by měli mít obyvatelé zasažených čtvrtí teplou vodu opět k dispozici. 
    
Kvůli záplavám musí také řidiči počítat s omezením na jihočeských komunikacích. Uzavřená je třeba silnice I/20 u Sedlce na tahu z Českých Budějovic do Vodňan. Řada uzavírek potom může komplikovat provoz na vedlejších komunikacích na Táborsku i Českobudějovicku. 
 
zdroj: ČTK