NP Šumava bude v příštím roce hospodařit s rozpočtem 300 mil. Kč

Šumavský národní park bude v příštím roce hospodařit přibližně s rozpočtem 300 milionů korun. Je to zhruba o 20 milionů méně než letos. Park přesto nepočítá s žádným zásadním propuštěním zaměstnanců, kterých je momentálně 275. Ministerstvo životního prostředí přispěje na chod organizace 105 miliony korun. ČTK to řekl mluvčí NP Šumava Pavel Pechoušek. 

Park hodlá naplnit rozpočet také výnosem z prodeje dřeva. Pro příští rok počítá s těžbou zhruba 100.000 krychlových metrů, což je přibližně stejně jako loni. "I při nejnižších příjmech na činnost a nejnižších těžbách, tedy s historicky nejmenšími prostředky na straně příjmů, stavíme mosty, opravujeme silnice, stavíme vyhlídky, opravujeme vlastní nemovitosti a máme zásobník plný projektů. Máme dnes dostatek prostředků na pohodlný chod organizace," uvedl ředitel parku Jiří Mánek. 
    
NP Šumava odhaduje, že v příštím roce z prodeje vytěženého dřeva získá 160 milionů korun, což by mělo tvořit zhruba 55 procent rozpočtu. Zbývající příjmy pro naplnění rozpočtu chce park získat z další činnosti. "Dá se říci, že pojedeme téměř ve stejném režimu jako letos," řekl ekonomický náměstek ředitele NP Šumava Jiří Kvapil. 
    
Podle něj park momentálně nemá důvod k tomu, aby redukoval počet zaměstnanců. "Masivní propouštění nechystáme, ale určitě budeme pracovat s kvalitou personálu, a je možné, že dojde k decentním zásahům do stavu zaměstnanců," řekl Kvapil. Park počítá pro příští rok se mzdovými náklady 101,5 milionu korun. 
    
Mánek připomněl období, kdy před rokem a půl přebíral organizaci jako ředitel. Tehdy prý na účtech parku byla částka, která stačila pouze na mzdy zaměstnanců na jeden měsíc. Kvapil s odstupem času připustil, že parku hrozila insolvence. "Při vědomí, že v letech 2008 až 2011 se každoročně těžilo v NP Šumava 200 tisíc až 350 tisíc kubíků dřeva a příspěvek ministerstva na činnost v dobách těch největších těžeb v letech 2008 až 2010 byl přes 200 milionů korun, upřímně nerozumím tomu kam, jak a proč se dříve v NP Šumava strkaly peníze," řekl Mánek.
 
zdroj: ČTK