NP Šumava: Vedení parku prodávalo v minulosti dřevo pod cenou

Bývalé vedení Národního parku Šumava podle jeho nynějšího ředitele Jiřího Mánka prodávalo v minulosti dřevo pod cenou. Nyní se prodává metr krychlový dřeva vytěženého na Šumavě v průměru za 1763 korun. Je to o 834 korun více než v roce 2009, kdy stál v čele parku František Krejčí. ČTK o tom informoval mluvčí NP Šumava Pavel Pechoušek. Krejčí ČTK řekl, že považuje vyjádření současného vedení správy parku za součást diskreditační kampaně, kterou proti němu park vede. Odmítl také porovnávání současných cen dřeva a za jeho vedení, neboť tehdy se prodávalo kalamitní, tedy méně kvalitní dřevo než nyní. Podle České televize prošetřuje na základě trestního oznámení kroky tehdejšího ředitele parku Krejčího policie. 

"Nedovedu si vysvětlit, proč se tehdy prodávalo dřevo levněji, než mohlo. Prodávat pod cenou umí každý a ani nechci spekulovat, proč tomu tak dříve bylo, rozhodně jsme to okamžitě změnili. Naší ambicí je dobře hospodařit, a to se samozřejmě promítá do naší obchodní politiky," uvedl Mánek. 

Podle Krejčího nelze srovnávat cenu kvalitního dřeva, které se nyní řádně těží, s dřívějšími cenami často poškozeného dřeva z větrné nebo kůrovcové kalamity. "Je laciné srovnávat kalamitní období s obdobím, kdy převažují úmyslné těžby," řekl. Upozornil také, že Mánek byl před zhruba třemi lety odvolán z funkce náměstka ředitele správy parku za to, že nechal těžit cenné dříví v porostech, které už byly v cílovém žádoucím stavu smíšeného horského lesa. "Jak tento kolega může napadat to, co jsme dělali my, když sám měl máslo na hlavě a poškozoval předmět ochrany přírody v době, kdy pracoval jako náměstek správy parku," řekl Krejčí. 
    
Podle odhadů letos park prodá 105.000 krychlových metrů dřeva za 162 milionů korun. V porovnání s rokem 2010 je to za stejné množství podle náměstka ředitel parku Jiřího Kvapila o 27 milionů korun více. Cena šumavského dřeva nyní dosáhla historického maxima. Vedení parku míní, že vedle zvýšené poptávky za tím stojí i projekt elektronické aukce. Zájemci o dřevo se v tomto systému zaregistrují na webu, kde soutěží o cenu. Podle Kvapila zájem firem o prodej touto cestou roste, mohou zde nakupovat i menší množství dřeva a cenu nemůže ovlivnit nikdo zvenčí. "Za první čtvrtletí tohoto roku jsme přes aukce prodali přes 47 procent dřeva," řekl Kvapil. 
    
Krejčí řekl, že na prodeji maximálního objemu dřeva v elektronických aukcích začal pracovat tým správy parku už za jeho vedení a připravil ho do systému. Do života ho uvedl až Krejčího nástupce Jan Stráský. 
    
Těžba dřeva na Šumavě v posledních letech klesá. Loni dřevorubci na území parku porazili 125.462 krychlových metrů stromů. Nejvíce se těžilo v roce 2007, tehdy po orkánu Kyrill lesníci porazili na Šumavě 767.143 krychlových metrů. 
 
zdroj: ČTK