Onkogynekologické centrum Nemocnice České Budějovice bude používat revoluční technologii

Revolučním systémem plasmové disekce PlasmaJet, který slouží k šetrnějším, bezpečnějším a současně radikálnějším operacím, je nově vybaveno Gynekologicko-porodnické oddělení nemocnice v Českých Budějovicích. Stalo se tak vůbec prvním pracovištěm v České republice, které disponuje touto technologií.  

„Na gynekologickém pracovišti se bude PlasmaJet používat hlavně v onkogynekologii a v chirurgickém řešení hluboké pánevní endometriosy,“ vysvětluje primář oddělení MUDr. Petr Sák, Ph.D. „Tato technologie nám umožní šetrnější, bezpečnější, ale zároveň radikálnější operování, které je hlavně v případě rakoviny vaječníků základní léčebnou modalitou a rozhoduje o prognóze pacientky.“

PlasmaJet (plasmové oddělení jednotlivých struktur tkání a zástava krvácení) umožňuje, dle slov primáře, bezdotykově řídit hloubku řezu zhruba v rozsahu 0,1 – 0,3 milimetrů. Důležité je, že do okolní tkáně prochází zcela minimální tepelný účinek. „Díky neexistujícímu termálnímu poškození tkáně lze provádět operační výkony ve velmi citlivých strukturách, kde dosud byly podobné zákroky nemožné nebo pro pacientky velmi rizikové. Předpokládaný počet výkonů bude zhruba sto za rok,“ říká Petr Sák.

Nová technologie byla v Nemocnici České Budějovice nainstalována v rámci projektu Modernizace onkogynekologického centra, který je spolufinancován z Evropského fondu pro regionální rozvoj. „Díky tomuto projektu se Gynekologicko-porodnické oddělení Nemocnice České Budějovice zařazuje mezi elitní světová centra, jako jsou například Royal Marsden v Londýně či Univerzitní nemocnice v Torontu,“ dodává ředitel chirurgických oborů MUDr. Jaroslav Novák.