Podzimní a zimní lov candátů

Venkovní teplota pomalu klesá, dny se zkracují a začíná žloutnout listí na stromech. Nastává ten správný čas k lovu dravců - pro mě nejkrásnější období roku. Břehy rybníků, řek a přehrad se pomalu zbavují letního náporu rybářů, turistů a vodáků, začínají brát velké ryby.

Čím více klesá teplota vody, tím více se snižuje pohybová schopnost ryb a také jejich agresivita. Zároveň ale dravcům dochází, že by si měli dělat zásoby na blížící se zimu.

Na podzim se mi nejvíce oplatilo hledat candáty na velkých kamenitých březích, kde mají drobné rybky prostor se schovat, a dravci, zejména candáti, je rádi pronásledují. Bohužel na těchto místech dochází k velké ztrátovosti nástrah, proto zde nejvíce využívám techniku zvanou drop shot. Více zde: https://www.mojeprivlac.cz/odborne-clanky-a-zajimavosti/drop-shot-jak-na-to/

Čím více klesá teplota vody, tím pomaleji vedu nástrahu. V tom je právě technika drop shotu ideální. Jako nástrahy rád používám nástrahy smáčkového typu. Takovými nástrahami jsou například Hog impact nebo Shad impact od firmy Keitech.

Na podzim se také skoro na všech revírech dost pročistí voda, proto je dobré používat přírodní barvy nástrah. Ovšem když ryby nereagují, sáhnu i v čisté vodě po výraznější barvě.

„Čím více klesá teplota vody, tím pomaleji vedu nástrahu.“

Co se týče nástrah s klasickým kopýtkem, volím spíše menší kopýtko. V létě rybám projelo kolem tlamy tisíce nástrah s velkými vibracemi, a tak na ně již spolehlivě nereagují. Proto menší vibrace rovná se větší úspěch. Rád chytám na Easy shiner od firmy Keitech nebo na Kick teez od firmy Westin. V minulém roce to byly moje nejúspěšnější podzimní nástrahy.

Pokud ryby i tak nereagují, volím nástrahy s klasickým twisterovým ocáskem. Na tyto nástrahy se poněkud pozapomnělo a nyní je prostor pro jejich návrat. Mad wag od firmy Keitech nebo klasické a legendární twistery od značky Relax budou tou pravou volbou.

Typy na závěr: Přívlač co nejvíce zpomalte a zjemněte. Candáty více a aktivně vyhledávejte. Za slunečných dnů zkuste i mělčiny. Nebojte se i sněžení a velké zimy, někdy to jsou ty pravé dny.