Policie cvičila zásah proti mužům, kteří pronikli do Temelína

Zásah proti dvěma mužům, kteří pronikli do jaderné elektrárny Temelín, dnes cvičila speciální policejní jednotka. Fiktivní akce měla sloužit k tomu, aby se policisté určení pouze k vnitřní ochraně objektu elektrárny připravili na případný útok zvenčí, řekl novinářům ředitel jihočeské policie Miloš Trojánek.

"Tým tvoří policisté vycvičení jako zásahové jednotky, což znamená vycvičení na nejvyšší úrovni. Jedná se o muže připravené na zásah uvnitř jaderné elektrárny. Mimo objekt tato jednotka nezasahuje," řekl Trojánek. Speciální jednotka pro ochranu jaderné elektrárny sídlí přímo v areálu Temelína. Tvoří ji několik desítek policistů. V Dukovanech a Temelíně tyto jednotky působí od roku 2010.
 
Jaderné elektrárny Temelín i Dukovany mají řadu bariér, které brání tomu, aby do jejich prostoru kdokoliv vnikl. Podle Trojánka se však nedá vyloučit ani to, že se někomu podaří do komplexu dostat. "Máme poznatky a informace ze zahraničí, že k takovým pokusům už došlo," uvedl Trojánek. Dodal však, že speciální jednotka zatím v reálu nemusela v Temelíně ani v Dukovanech podobnou situaci řešit.
 
Podle předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dany Drábové je systém ochrany jaderných elektráren na vysoké úrovni. "Ale cokoliv člověk vymyslel, tak to může být překonáno. To znamená, že musí existovat i nějaký způsob, jakým ty, kteří by to dokázali, zpacifikovat a tu elektrárnu ochránit," uvedla Drábová.
 
Jaderná elektrárna Temelín vyrobila první elektřinu v prosinci 2000. Je největším zdrojem výroby elektřiny v České republice, svojí produkcí kryje pětinu tuzemské spotřeby. V roce 2013 vyrobila 15,065 miliard kWh elektrické energie.
 
zdroj: ČTK