Policie opět obvinila primátora Č.Budějovic ze zneužití pravomoci

Policie po osmi měsících znovu obvinila primátora Českých Budějovic Juraje Thomu (HOPB) ze zneužití pravomoci úřední osoby a porušení povinnosti při správě cizího majetku. "Jednáním 44letého představitele města vznikla škoda téměř devět milionů korun. Stíhání je vedeno na svobodě," řekl dnes ČTK mluvčí policie Jiří Matzner. Primátor ČTK dnes potvrdil, že obvinění převzal v pondělí a proti zahájení trestního stíhání podá opětovně stížnost. 

"Podstatou obvinění je skutečnost, že obviněný měl jako úřední osoba neoprávněně uzavřít dodatek ke smlouvě o dodávce počítačového zařízení a vybavení se společností Bitservis," řekl Matzner. "Společnost tak zvýhodnil přidělením této nadlimitní zakázky bez řádného zadávacího řízení a tím překročil svoji pravomoc. Podpis dodatku měl být projednán a schválen radou města," uvedl mluvčí. Podle znaleckého posudku by tato zakázka, pokud by byla transparentně zadána, stála město o devět milionů korun méně, dodal.

Policie své "nové" důkazy podle Thomy opírá především o znalecký posudek Reného Pitáka. "Téhož Reného Pitáka, který je podle informací Lidových novin jedním ze stíhaných za systém korupčního jednání na ministerstvu práce a sociálních věcí v kauze IT zakázek," uvedl primátor. Za naprosto účelové a zlovolné považuje vyčíslení domnělé škody, která měla městu vzniknout uzavřením takzvaného dodatku číslo dva a tedy pokračováním smluvního vztahu, o němž rozhodla celá rada města. "Policejní komisař totiž mezi škodu započítává platby mezi městem a společností Bit Servis, ke kterým vůbec nedošlo," prohlásil Thoma. 
    
Zatímco ve věci dlouhodobého nelegálního odposlouchávání jeho kanceláře - "a tedy špiclování například velvyslance Spojených států, členů českého parlamentu nebo vlády - policie nekoná, s neúspěchem svého podzimního 'honu' se očividně smířit nechce," řekl Thoma s tím, že dokumenty týkající se případu Bit Servis jsou stále zveřejněny na webu www.c-budejovice.cz . 
    
Thomu ze stejných trestných činů policie obvinila loni v září. Byl podezřelý z toho, že v červnu 2010 podepsal dodatek ke smlouvě o dodávce počítačového zařízení a vybavení s pražskou společností Bitservis, aniž by ji schválila rada města. Thoma tehdy prohlašoval, že obvinění jsou nepravdivá. Plzeňské státní zastupitelství jeho obvinění v prosinci zrušilo, protože policie neshromáždila dostatek důkazů. 
    
Letos v lednu českobudějovická radnice oznámila, že policie v pracovně primátora odhalila odposlouchávací zařízení. Podle radnice bylo v kanceláři několik let. Detekce a demontáž trvala několik hodin. Policie musela odstranit nábytek a trezor. Podle Thomy pořizovatel odposlechů nahrával účastníky všech jeho jednání na radnici. Třeba o zakázkách radnice či o strategickém postoji a postupu v městských společnostech. Mluvčí policie Matzner dnes ČTK řekl, že vyšetřování kauzy nebylo ještě ukončeno a policie k ní zatím nebude zveřejňovat žádné informace. "Zařízení do kanceláře v žádném případě nenainstalovala policie," zdůraznil. 
 
zdroj: ČTK