Policie se chystá na protiromskou demonstraci v Č. Budějovicích

Mnohem více policistů než v jiné dny bude v sobotu v ulicích Českých Budějovic. Důvodem tohoto opatření je, že by se mohlo opakovat protiromské shromáždění, které o uplynulém víkendu vyústilo ve fyzické potyčky. Konání akce ale zatím nikdo oficiálně neoznámil. Situaci ve městě budou hlídat i policisté z jiných krajů, sdělila ČTK jihočeská policejní mluvčí Lenka Holická.

Spekuluje se o tom, že další protiromská demonstrace by se měla konat v sobotu odpoledne. Poslední shromáždění, které se uskutečnilo 29. června, přerostlo v potyčky na sídlišti Máj. Většinou je vyvolali radikálové, kteří se tam přesunuli z demonstrace z českobudějovického náměstí.
 
"Spolu se zástupci města zároveň i my žádáme občany, aby se nezaplétali do pouličních neshod a vyhnuli se zbytečným konfliktům s příznivci jakéhokoliv shromáždění," řekla policejní mluvčí. "Pokud by mělo dojít ke střetu policistů s lidmi, dopouštějícími se protiprávního jednání, vyhněte se místům zásahu. V minulém týdnu došlo ke zranění osob, které zákroku přihlížely a zapletly se do davu, proti kterému byl zákrok prováděn. Mezi přihlížejícími byli i lidé s malými dětmi či senioři neuvědomující si, že v této situaci vystavují sami sebe riziku zranění," uvedla Holická.
 
Sobotní incident, při němž bylo zraněno deset lidí, odsoudila také zmocněnkyně vlády pro lidská práva Monika Šimůnková. "Není absolutně přípustné, aby kdokoli svou frustraci a nenávist ventiloval agresí, ať už je směřována proti komukoli," uvedla.
 
Napjatá situace na sídlišti Máj, kde žije 20.000 lidí, panuje od pátku 21. června. V ten se na hřišti dostaly do konfliktu děti, následně se do něj zapojilo asi 100 dospělých. Při potyčce zasahovala i policie. Na sídlišti žije početná skupina Romů a také hodně sociálně slabších lidí.
 
zdroj: ČTK