Práce na ZŠ Máj prý neprobíhaly správně

Společnost MAPOZ Zliv loni nepostupovala při demontáži panelů na školách na českobudějovickém sídlišti Máj správně. Pochybila také krajská hygienická stanice, která firmě nesprávný plán prací schválila. Vyplývá to z expertizy společnosti Foster Bohemia, kterou dnes obdržel českobudějovický magistrát. Novináře o tom informoval Michal Bosák z kanceláře primátora Českých Budějovic. Po zateplení bylo ve školách loni na podzim naměřeno nadlimitní množství zdraví škodlivého azbestu.

"Lze konstatovat, že předložený návrh technologického postupu firmou MAPOZ Zliv má značné odborné nedostatky," stojí v expertize. Podle ní také neměla krajská hygienická stanice návrh přijmout, ale vrátit jej k přepracování. Expertiza dále uvádí, že průběh prací společnosti MAPOZ při odstraňování takzvaných boletických panelů nebyl v souladu s navrženým technologickým postupem.

Magistrát zavřel školy kvůli nadlimitním hodnotám azbestu koncem loňského listopadu. O zvýšených hodnotách minerálních vláken včetně azbestu v jedné třídě a na chodbách škol věděli úředníci magistrátu už od července. Od 5. října měli výsledky měření koncentrace azbestových vláken i pracovníci krajské hygienické stanice. Těm je předala právě společnost MAPOZ Zliv.

Kontrolní měření dělal zdravotní ústav ve školách mezi 1. a 4. listopadem, 25. listopadu měli radní předběžné výsledky měření a hned schválili krizový plán a uzavření škol. Děti od začátku prosince dojíždějí do jiných škol v Českých Budějovicích a v Hluboké nad Vltavou.

Zdraví škodlivý azbest našli specialisté v těsnicích šňůrách v přírubách vzduchotechnického potrubí a pravděpodobně je také v podkladových deskách pod elektroinstalacemi. Kvůli výskytu azbestu podalo sdružení rodičů dětí ze ZŠ Máj I minulý týden na policii trestní oznámení na neznámého pachatele.

Od 20. ledna firma Sita cz pracuje na odstranění azbestu v objektech. Sanace, na níž se podílí několik desítek lidí, by měla trvat 45 dní. Českobudějovický magistrát na tyto práce a další operace s tím spojené vyčlenil z rozpočtu města 17,6 milionů korun. Děti by se do svých škol měly vrátit do konce března.

zdroj: ČTK