Školy na Máji jsou bez azbestu, děti se do nich vrátí 19. března

Žáci základních škol na českobudějovickém sídlišti Máj se do školních objektů, kde bylo loni naměřeno nadlimitní množství azbestu, vrátí 19. března. Školy minulý týden předala městu společnost Sita cz, která prostory zbavovala zdraví škodlivých látek. Kontrolní měření provedené po sanaci neprokázala výskyt azbestu, řekl novinářům náměstek českobudějovického primátora Kamil Calta (TOP 09). Pozitivně se k výsledkům prý vyjádřila i českobudějovická krajská hygienická stanice.

Podle Calty budou náklady na čištění škol činit zhruba 20 milionů korun. "Budeme je požadovat po viníkovi, který výskyt azbestu na májských školách způsobil," řekl. Magistrát zatím jedná s firmou OHL ŽS, která loni v létě zajišťovala zateplování škol, při němž podle města asi únik azbestu nastal. "Snažíme se dohodnout na mimosoudním vyrovnání. Pokud bychom ale neuspěli, budeme celý spor řešit soudně," uvedl Calta.

Českobudějovická radnice si nechala od specializované společnosti Foster Bohemia vypracovat expertizu, podle níž azbest uniknul do ovzduší právě při zateplování škol. Firma OHL ŽS zase disponuje soudním posudkem, který tvrdí, že postupovala správně.

Po skončení sanace v objektu škol nyní provedla Foster Bohemia celkem 282 kontrolních měření výskytu azbestu. "Všechna nám ukázala nula vláken na metr krychlový," řekl Calta. Proto podle něj nic nebrání tomu, aby se děti po jarních prázdninách 19. března do škol vrátily.

Více než 1000 žáků z Máje od začátku prosince dojíždělo do náhradních škol v Českých Budějovicích a v Hluboké nad Vltavou. "Náklady na pronájmy autobusů, které město hradilo, se celkově vyšplhaly na milion korun," uvedl náměstek primátora Petr Podhola (ČSSD).

Společnost Sita cz pracovala na odstraňování zdraví škodlivého azbestu od 20. ledna. Původně odhadovaný termín návratu dětí do škol byl až na konci března. Magistrát zavřel školy kvůli nadlimitním hodnotám azbestu koncem loňského listopadu. O zvýšených hodnotách minerálních vláken včetně azbestu v jedné třídě a na chodbách škol věděli úředníci magistrátu už od července. Od 5. října měli výsledky měření koncentrace azbestových vláken i pracovníci hygienické stanice. Těm je předala společnost MAPOZ Zliv. Kontrolní měření dělal zdravotní ústav ve školách mezi 1. a 4. listopadem, 25. listopadu měli radní předběžné výsledky měření a schválili krizový plán a uzavření škol.

Zdraví škodlivý azbest našli specialisté v těsnicích šňůrách v přírubách vzduchotechnického potrubí a pravděpodobně byl také v podkladových deskách pod elektroinstalacemi. Kvůli výskytu azbestu podalo sdružení rodičů dětí ze ZŠ Máj I v lednu trestní oznámení na neznámého pachatele.

zdroj: ČTK