Slavnosti Emy Destinnové zahájí 21. srpna varhanní koncert

Hudební slavnosti Emy Destinnové začnou 21. srpna v klášterním kostele Panny Marie v Českých Budějovicích varhanním koncertem Christiana Blohna, při kterém Petr Dostál zahraje na šofar a trombu. Celkem 24. ročník festivalu nabídne šest koncertů, kvůli nižším dotacím o dva méně než loni. Při varhanním koncertě v Písku zatančí v děkanském chrámu Adéla Srncová, řekl dnes novinářům ředitel festivalu Antonín Kazil.

"V úvodním koncertě bude hrát Petr Dostál-Berg na šofar, což je nástroj, na který troubil Mojžíš, když šel z hory Sinaj a představoval Desatero. Dále tam bude tromba clarina, což je zase rožmberský historický nástroj, který si Dostál zrekonstruoval, a pak tam bude ještě tromba soprána, která jediná má klapky a už se to blíží k trumpetám souběžně používaným," řekl Kazil ČTK. Z historických nástrojů zazní hudba, která odpovídá jejich vzniku.
 
V pátek 30. srpna zahraje na zámku v Borovanech Filharmonické dechové trio skladby Mozartovy, Beethovenovy, ale také současných skladatelů, například Tři grotesky Evžena Zámečníka. Tradičně bude festival hostovat v Písku, kde tentokrát v děkanském kostele při varhanním koncertě Jaroslava Tůmy zatančí Adéla Srncová. Zazní skladby Brahmsovy, Bohuslava Martinů a Bedřicha Janáčka.
 
Ve středu 4. září je v hudební síni Otakara Jeremiáše na programu komorní koncert, účinkovat budou violoncellista Jiří Bárta a klavíristka Terezie Fialová. Operní galakoncert bude 7. září v divadelním sále DK Metropol. Za doprovodu Filharmonie Brno pod taktovkou Leoše Svárovského zazní populární i méně známe skladby v podání sopranistky Stelly Grigorianové a tenoristy Hectora Sandovala.
 
Na závěrečném koncertě 10. září v českobudějovickém kostele sv. Jana Nepomuckého zazní Verdiho Rekviem. Účinkovat budou Český filharmonický sbor sbor Brno se sbormistrem Petrem Fialou, Filharmonie Brno s dirigentem Leošem Svárovským, sopranistka Katia Pellegrinová, mezzosopranistka Stella Grigorianová, tenorista Hector Sandoval a Mika Kares - bas.
 
Tradice mezinárodního hudebního festivalu vznikla v roce 1990, kdy organizátoři k 90. výročí úmrtí Destinnové v Českých Budějovicích uspořádali galakoncert a před opravenou budovu Jihočeského divadla instalovali bustu pěvkyně. V 23 ročnících hostovalo přes 50 pěvců světového formátu. Pozvání přijali i významní dirigenti, třeba Václav Neumann.
 
Sopranistka Ema Destinnová (1878 až 1930), vlastním jménem Emilie Václavka Jindřiška Pavlína Kittlová, dosáhla světového úspěchu na scénách v Berlíně, v Covent Garden v Londýně a v Metropolitní opeře v New Yorku. Posledních 15 let života prožila v ústraní na svém zámečku ve Stráži nad Nežárkou na Jindřichohradecku.
 
zdroj: ČTK