Spolek chce po ČEZ vyčlenit kapacitu horkovodu pro skleníky

Spolek Pro dostavbu JETE písemně požádal společnost ČEZ, aby rezervovala kapacitní možnosti horkovodu z Jaderné elektrárny Temelín do Českých Budějovic za účelem vytápění skleníků na plodovou zeleninu. Horkovod, který se po zhruba roční přestávce nyní dokončuje, má zahájit dodávku tepla pro krajské město v roce 2023. Teplo z něj však může sloužit i dalším účelům. Podle spolku je lze ideálně využít právě k vytápění skleníků. 

„Už několik let chceme oživit myšlenku skleníků na plodovou zeleninu, vytápěných teplem z Temelína, k nimž lze využít právě teplo z tohoto horkovodu. V posledních letech i dnes, zejména v návaznosti na pandemii Covid-19 nebo válku na Ukrajině, si v naší společnosti stále více uvědomujeme nutnost být potravinově soběstační. Tedy zajistit co možná nejvíce potravin pro české občany vlastní produkcí. V tuzemských přírodních podmínkách jsme ale v případě plodové zeleniny závislí na dovozu ze zahraničí. Pojďme tedy využít teplo z JETE a zajistit svou soběstačnost v pěstování plodové zeleniny v jakémkoliv období, navíc ekologicky,“ uvedla předsedkyně spolku Pro dostavbu JETE Ivana Kerlesová.

Spolek Pro dostavbu JETE už kvůli vybudování skleníků požádal o součinnost ministerstvo průmyslu a obchodu, nastartoval jednání s několika investory, kteří jsou schopni skleníky postavit a provozovat, oslovil společnost ČEZ, která provozuje elektrárnu Temelín, a kontaktoval majitele pozemků u horkovodu, kde skleníky mohou stát. „Ministerstvu se nápad líbí, ale rozhodnutí o vybudování skleníků ponechává na společnosti ČEZ. Proto jsme ji písemně požádali, aby pro tyto účely rezervovala kapacitní možnosti horkovodu,“ řekla Kerlesová. 

Doplnila, že ČEZ nyní bude, podle své písemné odpovědi, požadavek spolku analyzovat. „Chápu, že pro ČEZ je nyní prioritní dokončení stavby horkovodu a její zprovoznění v souladu se smlouvou s Teplárnou České Budějovice. Od provozovatele jaderné elektrárny ale čekám více. Jinými slovy, takovou analýzu už měl mít dávno hotovou! Vždyť se jedná o ekologický projekt s lokálním aspektem – přesně dle trendu šetrného přístupu k životnímu prostředí,“ sdělila předsedkyně spolku Pro dostavbu JETE.