Tradiční výstava orchidejí, bromélií, jiných exotických rostlin a hmyzu

Tradiční a v pořadí již 17. výstava orchidejí, bromélií, sukulentů, jiných exotických rostlin a hmyzu se koná opět v Jihočeském muzeu v Českých Budějovicích v termínu od 15. 2. 2019 do 24. 2. 2019. Otevřena je i v pondělí 18. 2. Součástí výstavy je poradna pro pěstitele orchidejí a kaktusů i vzdělávací program pro školy. 

"Exponáty zapůjčí členové Specializované základní organizace Českého zahrádkářského svazu "Orchidea" České Budějovice i neorganizovaní členové a  Botanická zahrada při VOŠ a SZeŠ v Táboře. Rostliny dále doplní ukázky drobných obratlovců z Jihočeské zoologické zahrady Hluboká nad Vltavou, voliéra s drobným ptactvem od M. Nesvadby a P. Šembery a ukázky hmyzu, které zapůjčuje O. Bužga a členové Entomologického kroužku při Jihočeském muzeu v Českých Budějovicích," přibližuje garant výstavy  a vedoucí přírodovědného oddělení Jihočeského muzea Mgr. Zdeněk Kletečka.

Výstava je tradičně instalována ve dvou hlavních výstavních sálech v přízemí muzea. V prvním je ukázka sušších biotopů, najdeme zde kaktusy a další sukulenty. Kromě toho je zde umístěn i strom s tillandsiemi. Rostliny doplní ukázky drobných obratlovců. V druhém sále jsou vystaveny orchideje, masožravé rostliny a nacházejí se zde i terária s hmyzem a voliéra s drobným ptactvem. Tato expozice navozuje atmosféru tropického pralesa. Součástí výstavy jsou i informační panely o kaktusech, sukulentech a chovaném hmyzu. Dozvíte se i více o našich orchidejích - vstavačích, které patří mezi nejohroženější rostlinné druhy u nás. Výstavu rovněž doplňují exponáty ve vitrínách na chodbě, které návštěvníkům prezentuje Jihočeské muzeum ve spolupráci se SOŠ veterinární, mechanizační a zahradnickou a Jazykovou školou s právem státní jazykové zkoušky.

Atraktivní rostliny ve výstavních sálech, jimž dominují kvetoucí orchideje, jsou aranžovány jednak volně ve velkých skupinách, jednak v nasvícených celoskleněných vitrínách. Spojením atraktivních rostlin a drobného zvířectva se podařilo připravit aranžmá, které vytváří esteticky atraktivní celek, který zaujme návštěvníka nejen vizuálně, ale též jedinečnou vůní stovek květů. Ve třetí místnosti se nachází poradna pro pěstitele orchidejí a kaktusů a návštěvníci si zde rostliny mohou i zakoupit. Kromě toho je lze získat i zdarma:

Každý 1000. návštěvník výstavy totiž tradičně obdrží jako dárek nejen orchidej, ale rovněž tašku s hnojivy, substrátem atd. pro snazší pěstování a péči!

Vůbec první výstava orchidejí v Jihočeském muzeu v Českých Budějovicích byla jedna z nejkratších, ale co do návštěvnosti nejúspěšnějších výstav posledních let. Do značné míry se přitom jednalo o experiment, neboť nebyly vystavovány klasicky pouze muzejní exponáty, ale živé rostliny v kombinaci se zástupci říše zvířat.

KVĚTINOVÝ WORKSHOP - ARANŽMÁ Z ORCHIDEJÍ

Nepropásněte oblíbený květinový workshop, který pořádáme ve spolupráci se SOŠ veterinární, mechanizační a zahradnickou a Jazykovou školou s právem státní jazykové zkoušky. Akce se koná v úterý 19. února 2019 od 16:00 do 18:00 hodin v přednáškovém sále hlavní budovy Jihočeského muzea (přízemí).

Pozor! Kapacita je omezena: max. 20 účastníků. Vstupné: 350 Kč (v ceně jsou zahrnuty náklady na dvě lektorky, orchideje na květinové aranžmá, materiál na květinový šperk a dárková přízdoba hrnkové orchideje).

Účast na workshopu je nutné si předem zarezervovat nejpozději do úterý 12. února 2019 a to osobně na recepci Jihočeského muzea, kde nahlásíte své jméno a uhradíte kurzovné.

VZDĚLÁVACÍ PROGRAM PRO ŠKOLY

Žáci se během 60 minut dozví zajímavosti ze života fauny a zejména flóry tropů, subtropů a také o orchidejích v naší přírodě. V rámci programu si také zkusí vyrobit netradiční technikou květinové přání a rovněž si mohou vybarvit omalovánky. Novinkou je technika výroby 3D květů z vysekávaného filcu a nebo barevných kartonů. Edukační program můžete objednávat ZDE.

VSTUPNÉ

- základní: 60 Kč
- snížené: 30 Kč (senioři nad 60 let, držitelé průkazů ZTP, ISIC, ITIC, děti od 6-ti do 15-ti let, studenti SŠ a VŠ po předložení studijního průkazu)
- rodinné: 130 Kč (min. 2 dospělí a 1 dítě; max. 2 dospělí a 3 děti)

http://www.muzeumcb.cz