Úsek D3 bude první dálnicí v ČR spravovanou soukromou firmou

První dálnicí v Česku spravovanou soukromou firmou bude osmikilometrový úsek jihočeské D3 u obce Bošilec, který vyjde na 3,8 miliardy korun. Řidiči by na něj měli vyjet v roce 2016. Ministerstvo dopravy (MD) už dokončilo podrobné plány, jak má první modelový projekt spolupráce soukromníků a státu při stavbě silnic vypadat. Uvedly to Hospodářské noviny (HN).

"Máme zájem vyzkoušet tento model financování na menším úseku, který je připraven, stát už vykoupil pozemky, a nic nám nebrání ve stavbě, kromě nedostatku peněz," řekl deníku ministr dopravy Pavel Dobeš (VV).

První PPP projekt má podle listu fungovat tak, že stát předá soukromníkovi staveniště a splácet mu začne až po zprovoznění dálnice. Po 30 letech firma dálnici předá zpět státu ve stavu, v jakém ji původně dostavěla, tedy kompletně zrekonstruovanou. Peníze bude vláda soukromníkům splácet z mýtného, které na úseku vybere. Cena 3,8 miliardy korun není konečná, navýší se o inflaci.

Právě spolupráce státu a soukromníků, takzvané PPP projekty, jsou v současné době jediným řešením, jak začít rychle a levně stavět dálnice. Také podle zprávy Národní ekonomické rady vlády (NERV) jsou služby stavebních firem pro stát výrazně dražší, než když staví pro soukromý sektor.

Pokud plán schválí na jaře vláda, firmy by se mohly začít hlásit už letos v létě. MD přitom láká i zahraniční investory nebo sdružení finančníků a stavitelů.

Celá dálnice D3 má měřit 170 kilometrů, zatím je v provozu jen 15kilometrový úsek u Tábora. Staví se ještě 25kilometrová část mezi Táborem a Veselím na Lužnicí, napsaly HN.

zdroj: ČTK