V benefičním závodě pro autisty plavalo po Vltavě 1413 kachniček

Ve Vodáckém areálu v Českém Vrbném u Českých Budějovic včera místo lodí plavala po divoké vodě hejna žlutých plastových kachniček. Hřiště BezBot spolu s jihočeským sdružením APLA a sdružením I-My tam pořádalo benefiční závod. V tropickém vedru ho sledovaly stovky diváků. Podařilo se vybrat 113.000 korun. Výtěžek tak jako v předchozích dvou ročnících bude věnován na pomoc lidem s autismem i jiným hadicapem, řekla ČTK hlavní organizátorka Marie Verboon Filipová.

"Inspirovali jsme se ve Velké Británii, kde má charita mnohem větší pole působnosti, přes léto je tam řada podobných závodů," uvedla Filipová. Lidé si letos v předprodeji i přímo na místě koupili zatím rekordní počet kachniček, za malou plastovou zaplatili po 50 korunách a za 31 velkých nafukovacích kachních bazénků zaplatili tisícikorunu.
 
Kachničky byly očíslované a nejrychlejší z nich vyhrály svým majitelům věcné ceny, které věnovali sponzoři. Výtěžek akce bude rovnoměrně věnován Sdružení APLA Jižní Čechy a Občanskému sdružení I MY. Obě sdružení použijí prostředky na terénní práci s klienty.
 
Vedle napínavého závodu kachniček v rychlé vodě vodáckého kanálu se děti v jeho areálu bavily při pohádkách, v tvořivých dílnách i při soutěžích. Děti i rodiče mohli využít venkovní hřiště a restauraci v areálu. Skoro všichni se stihli i vykoupat. Ve stanu si mohli prohlédnout a vyzkoušet pomůcky, které handicapovaní potřebují.
 
"Podle nejnovějších výzkumů se každé 110. dítě rodí s jednou z poruch autistického spektra," řekla ČTK Pavla Bestová ze sdružení APLA. Odborníci spolupracující s APLA se je snaží co nejdříve vyhledat a rodičům poskytnout odbornou pomoc. Někteří pediatři ale podle ní stále v diagnostice chybují, rodičům říkají, že dítě je pouze nevychované. I se zařazením dětí do běžných mateřských a základních škol mají někteří rodiče potíže, APLA poskytuje odbornou pomoc i pedagogům.
 
Autismus je vrozené celoživotní postižení některých mozkových funkcí. Důsledkem poruchy je, že dítě nerozumí zcela tomu, co vidí, slyší a prožívá. Objevuje se nejpozději od tří let věku. V některých oblastech autisté naprosto selhávají, v jiných jsou úspěšní. Mnohdy vynikají v abstraktně vizuálním myšlení, mívají dobrou paměť.
 
zdroj: ČTK