V Českých Budějovicích se jízdné zvyšovat nebude

Jízdné v městské hromadné dopravě se v Českých Budějovicích od ledna zvyšovat nebude. Cestující za základní jízdenku na 20 minut zaplatí stejně jako letos 13 korun, za hodinovou 16 korun. Podnik přitom v příštím roce počítá s provozní ztrátou téměř 198 milionu korun a poklesem tržeb o milion korun vlivem zvýšení DPH ze 14 na 15 procent. Vyplývá to z rozpočtu pro rok 2013, který schválili zastupitelé.

Na prokazatelnou ztrátu přispěje město více než 174 miliony, obce více než 13 miliony a kraj více než deseti miliony korun. Město dotaci sníží o šest milionů, obce a kraj příspěvek mírně navýší.

Tržby z jízdného jsou plánovány ve výši 133 milionů korun, vycházejí z předpokladu, že nedojde k dalšímu úbytku cestujících. Další výpadek asi 1,7 milionu korun vznikne ukončením smlouvy se společnosti Tesco, která přispívala na provoz linky 41. Tržby z reklamy by se měly zvýšit ze 7,7 milionu korun na 9,5 milionu, mírně by se měly zvýšit tržby z příležitostné dopravy na 3,5 milionu.
 
Podnik počítá s poklesem výnosů z udělených pokut od černých pasažérů o asi pět milionů korun na sedm milionů. Podle vedení podniku se vlivem mediálních kampaní cestující obávají postihů a výrazně se zlepšila jejich platební morálka.
 
Počet zaměstnanců se meziročně zvýší o 14 na 400, zejména vlivem převzetí parkovacích služeb ve městě. Mzdy se tak zvýší o 6,6 milionu na více než 120 milionů.
 
V roce 2013 chce podnik nakoupit pět nových autobusů a dva trolejbusy za 48 milionů korun a zmodernizovat dva trolejbusy za 7,5 milionu korun.
 
zdroj: ČTK