V Jihočeském kraji podalo kandidátky pro volby 18 stran a hnutí

Kandidátky pro předčasné říjnové parlamentní volby podalo v Jihočeském kraji do dnešní uzávěrky 18 stran a hnutí. Je to o jeden subjekt více než v roce 2010. Kromě tradičních stran budou o hlasy voličů i letos usilovat nově vzniklé politické formace. O počtu odevzdaných kandidátek informovala ČTK Alena Karvánková z krajského úřadu. 

O tom, kolik subjektů bude ve volbách kandidovat, se rozhodne až při registraci kandidátek na konci září. Pokud by strany nesplnily všechny zákonem požadované náležitosti, nebudou k volbám připuštěny.
    
Většina politických subjektů přinesla své kandidátky k registraci na krajský úřad s předstihem. Jako poslední dnes dorazili zástupci politického hnutí Změna. "To bylo v 15:00 a zatím uvedli pouze jednoho kandidáta. Ale ještě prý další osoby doplní, mají na to čas do soboty," řekla Karvánková. Uzávěrka pro podání kandidátek byla dnes v 16:00. 
    
Většina politických subjektů bude usilovat o hlasy voličů s novými lídry. Z velkých stran má stejnou jedničku jako při posledních volbách do Sněmovny pouze KSČM. Komunisty na jihu Čech opět povede předseda strany Vojtěch Filip. Lídři největších stran - Jiří Zimola (ČSSD) a Martin Kuba (ODS) dosud o poslanecký mandát neusilovali. Zkušenosti s prací v dolní komoře Parlamentu nemají ani další lídři, například Jan Bartošek (KUD-ČSL), Radka Maxová (ANO 2011) nebo Stanislav Kovář (Strana zelených). 
    
Předčasné volby do Poslanecké sněmovny se uskuteční 25. a 26. října. Při posledních řádných parlamentních volbách v roce 2010 zvítězila v Jihočeském kraji ODS, které dalo hlas 21,36 procenta voličů.
 
zdroj: ČTK