V příhraničním skiareálu Hochficht zdraží skipasy o tři procenta

Skipasy v areálu Hochficht na rakouské straně Šumavy, které využívají tisíce Čechů ubytovaných na Lipensku, letos podraží o zhruba tři procenta. Mohou za to rostoucí ceny pohonných hmot. Jednodenní skipas vyjde na 33,50 eura, při aktuálním kurzu tedy na 850 korun. Připravena je ale řada výrazných slev, řekl dnes novinářům Martin Řezáč ze společnosti Lipno Marketing.

Spolupráci se skiareálem Hochficht, kde je lyžařům k dispozici 21 kilometrů sjezdovek v nadmořské výšce 1338 metrů, si pochvalují starostové a ubytovatelé, ale i sportovní kluby na české straně hranic.

"Přínos spolupráce pro Novou Pec je značný. Já si pamatuji, kdy před pěti lety v zimní sezoně u našich penzionů stálo jedno dvě auta, kdy přijížděli tak akorát běžkaři. Teď o jarních prázdninách mají penziony plno, návštěvnost je daleko vyšší," řekl ČTK starosta Nové Pece a provozovatel penzionu Jakub Koželuh. Důkazem je podle něj rostoucí příjem z turistických poplatků, který plyne do obecního rozpočtu.

Turistickému ruchu by podle starosty pomohlo vylepšení silnice na Hochficht. Z Nové Pece je to do skiareálu asi 25 kilometrů, z toho osm kilometrů na české straně, a cesta je úzká, často zavátá, lemovaná stromy. Začíná se projektovat její rozšíření a oprava. Přínosem by bylo i dlouho diskutované propojení lanovkou. "Nám by to přineslo velké množství pracovních míst a další příliv turistů," konstatoval starosta.
 
Služby ve skiareálu Hochficht si pochvalují i sportovci, třeba Václav Dostál z LYKO klubu Prachatice a předseda trenérské rady Jihočeského svazu lyžování. "Sjezdovky jsou tam pro žákovské kategorie ideální jak sklonem, tak délkou, a navíc pro nás z Prachatic je tam pobyt i cenově výhodnější než ve Skiareálu Lipno," řekl ČTK. Příští rok v březnu se v Hochfichtu bude konat mistrovství ČR žáků v lyžování, poprvé mimo území Česka.
 
Podle Řezáče je ubytování českých lyžařů na Lipensku výhodou. "Na rakouské straně je ubytovací kapacita daleko nižší, asi 2500 lůžek, a to především ve čtyřhvězdičkových wellness hotelích. Noc tam přijde na 100 až 150 eur (2537 - 3800 Kč)," řekl ČTK.
 
Přeshraniční spolupráce ubytovatelů okolo Lipenska s Hochfichtem začala před 12 lety z podnětu českých ubytovatelů zejména z okolí Černé v Pošumaví, Horní Plané a Nové Pece. Zpočátku tam lyžaři jezdili přes přechod Studánky po asi stokilometrové trase, nyní to mají z Nové Pece 25 kilometrů přes přechod Horní Zvonková.
 
Do největšího rakouského skiareálu mimo Alpy budou i letos vozit lyžaře ze stovky hotelů a penzionů na Lipensku skibusy. O dalších službách mohou zájemci získat informace na www.lipno-sternstein-hochficht.cz.
 
zdroj: ČTK