V teplé vodě v Týně nad Vltavou nalezli hygienici bakterii

Hygienici prý objevili v teplé vodě na jedné výměníkové stanici v Týně nad Vltavou na Českobudějovicku bakterii Legionella pneumophila, která může způsobit zápal plic. Jde o druhý nález této bakterie v regionu v krátké době. Začátkem června se vyskytla legionella v Českých Budějovicích. Ve studené vodě bakterie v Týně nad Vltavou není, uvedl ředitel českobudějovické krajské hygienické stanice Zdeněk Velikovský.

"Z výsledků analýz odebraných vzorků lze důvodně předpokládat, že bakterií Legionella pneumophila jsou kolonizovány rozvody teplé vody v zásobovaných bytech. To znamená ve vodovodních a sprchových bateriích," uvedl Velikovský. Podle rozborů jde o lokalitu kolem Komenského ulice v Týně nad Vltavou.

Hygienici o výsledcích informovali společnost Vltavotýnská Teplárenská, která distribuuje teplou vodu, uvedl Velikovský
 
Míra rizika není podle něj vysoká. Lidé mohou teplou vodu stále používat, ale měli by ji nechat několik desítek vteřin odpustit. Když teplota vody dosáhne vyššího stupně, bakterie prý zahyne.
 
Legionella pneumophila je původcem legionelózy. Toto akutní bakteriální onemocnění může mít formu těžšího zápalu plic anebo méně vážné pontiatické horečky. Tato lehčí forma nepostihuje plíce, ale horní cesty dýchací.
 
zdroj: ČTK