V učebně vysoké školy vyráběl student falešné peníze

Kriminalisté zadrželi sedmadvacetiletého studenta, který podle vyšetřování v počítačové učebně jedné českobudějovické vysoké školy na multifunkčním zařízení vyráběl falešné peníze. Šlo asi o dvě desítky padělaných bankovek v hodnotě 100 a 200 korun, řekl jihočeský policejní mluvčí Jiří Matzner. Studentovi nyní hrozí trest odnětí svobody na tři až osm let.  

Mladík podle policistů začal s výrobou padělků v srpnu. "Vytištěné bankovky pak ještě vylepšil nalepením hliníkového proužku a následně je uvolnil do oběhu," řekl Matzner.

Falešné peníze se nejprve začaly objevovat na Jindřichohradecku. Ale muž s nimi postupně začal platit po celém Jihočeském kraji a nejčastěji si vybíral rychlá občerstvení, bistra nebo supermarkety. Kriminalisté po zadržení bankovek zjistili, z jaké tiskárny padělky pocházejí. "Ve spolupráci se soudním znalcem a následně i univerzitou objasnili, kde se konkrétní multifunkční stroj nachází," uvedl Matzner.
 
Student, který falešné peníze vyráběl, prý policii přiznal, že si tak počínal kvůli nedostatku financí. Kriminalisté označili padělky za méně zdařilé.
 
Jde o druhý objasněný případ padělání peněz v Jihočeském kraji v rozmezí posledního týdne. Před pár dny kriminalisté zadrželi pět mladíků z Prachaticka, kteří si údajně tiskli falešné peníze a pouštěli je do oběhu. Bylo to několik desítek padělaných bankovek v hodnotě 2000 a 5000 korun.
 
zdroj: ČTK