Vědci už desítky let pozorují skladbu ryb v římovské přehradě

Téměř tři desítky let se věnují vědci z Biologického centra Akademie věd ČR v Českých Budějovicích výzkumu množství a skladby živočichů ve vodní nádrži Římov. K výzkumu používají i echoloty, tedy speciální sonary, které monitorují výskyt organismů v hloubce do čtyř metrů pod úrovní hladiny. Sledují ekosystém římovské nádrže, výsledky tohoto vědeckého projektu jsou použitelné i pro jiné tuzemské přehrady. ČTK to řekl vedoucí oddělení ekologie planktonu a ryb z Hydrobiologického ústavu Biologického centra Jan Kubečka.

Echolot prohlédne miliony kubických metrů vody v nádrži a zaznamená statisíce různých objektů. "Zdaleka ne všechny jsou ryby a je poměrně složité z toho vybrat pouze to, co potřebujeme. Například velikostní či druhovou strukturu a prostorovou síť výskytu," uvedl Kubečka.
 
Dodal, že pohyb živočichů v římovské nádrži se postupně mění. Ryby se v průběhu roků přemisťují na jiná místa. "Naše výsledky neslouží primárně sportovním rybářům, ale klidně je mohou využívat i oni," řekl Kubečka.
 
Projekt, jehož se účastní i vědci ze zahraničí, zkoumá život pod vodou pomocí echolotů, které dokážou snímat ryby ze strany nebo ze spodní části nádrže. Kubečka dodal, že nejlepší výsledky přináší pozorování z nadhledu. "Ale to vzhledem k tomu, že se zde ryby vyskytují blízko pod hladinou, nemůžeme použít," řekl.
 
Vědci monitorují rybí obsádky v nádrži z výzkumné lodi Thor Heyerdahl. "Díky vybavení nového plavidla jsme schopni prolovit až 15 hektarů za hodinu, což bylo dříve neuvěřitelné. Dříve jsme zkoumali jeden hektar třeba týden. Množství informací, které jsme schopni získat za den či týden, výrazně vzrostlo," řekl Kubečka. Vědci využívají výzkumné plavidlo na římovské nádrži čtvrtým rokem.
 
zdroj: ČTK