Vítězné hnutí ANO v Č.Budějovicích chce post primátora

Vítězné hnutí ANO v Českých Budějovicích si podle lídra Jiřího Svobody nepřipouští, že by po koaličním vyjednávání zůstalo v opozici. Při jednáních si nárokuje i post primátora. Spekulovalo se přitom, že ho přenechá druhé ČSSD. "Strany, které by nedbaly hlasů voličů, a uzavřely koalici bez vítěze, by se odsoudily k zániku v příštích volbách," řekl dnes Svoboda ČTK. Koalic se silným mandátem připadá v krajském městě v úvahu několik, důležitým hráčem je ČSSD. Ze sedmi stran jsou ze hry asi jen komunisté a ODS.

V úvahu připadá, že by zůstala zachovaná současná koalice Občané pro Budějovice, ČSSD a TOP-09. Ti by navíc mohli přibrat k vládě lidovce. V takovém případě by druhá ČSSD získala bez větších problémů křeslo primátora pro ambiciózního lídra a dosavadního primátorova náměstka Miroslava Jocha.
 
Většinu by v pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu získala také vládní koalice ANO s ČSSD a KDU-ČSL. Joch by se tak zbavil Občanů pro Budějovice primátora Juraje Thomy, s jehož radními se často dostával do křížku. Hypoteticky není vyloučená ani pětičlenná koalice bez komunistů a ODS, nebo koalice bez ČSSD.
 
Vítězné ANO má za sebou první kolo vyjednávání se všemi stranami, které ve volbách překročily pětiprocentní hranici. "Vítězi ve volbách přísluší nominovat primátora, při úvodních vyjednáváních to nikým nebylo zpochybněno," řekl Svoboda ČTK. Na řešení většiny problémů se shodnou všechny strany. Všem vyhovuje model jedenáctičlenné rady města. ANO podle Svobody nemá dosud vyhraněné zájmy o určité posty. "Máme tým, jehož členové jsou schopni zastávat dobře všechny posty," poznamenal.
 
ČSSD podle Jocha dnes zahájila druhé kolo vyjednávání. "Nejdříve jednáme s ANO, lidovci a TOP-09. Pokud nedocílíme shody, víme, že tady máme jinou možnost, jak složit nadpoloviční většinu. Je jich podle matematických modelů hned několik," řekl Joch ČTK. Poznamenal, že ČSSD ví, co je možné očekávat od dosavadních koaličních partnerů, kdežto ANO jsou nováčci.
 
Obecní volby v Českých Budějovicích vyhrálo hnutí ANO, které získalo 20,65 procenta hlasů. V pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu bude mít 12 křesel. Druhé ČSSD hlasy vynesly devět mandátů, třetímu hnutí Občané pro Budějovice osm mandátů, čtvrté KSČM šest, TOP-09 čtyři, lidovcům a ODS po třech.
 
zdroj: ČTK