Výborná čísla zdobila jihočeské nemocnice i v loňském roce

Jihočeské nemocnice mohou rok 2016 prohlásit za úspěšný. Vyplývá to z loňských čísel sedmi krajských zdravotnických zařízení. Výroční zprávy a účetní závěrky projednaly představenstva nemocnic na svých posledních zasedáních.  

Nemocnice spravované Jihočeským krajem se v uplynulém roce znovu dostaly do kladných čísel. Od roku 2008 tak pokračují v nastoleném trendu. V součtu dává jejich výsledek hospodaření zisk téměř 70 milionů korun, přičemž nejvíce se na tom podílela Nemocnice České Budějovice. Její zisk po zdanění činí přes 53 milionů korun. Z vlastních zdrojů investovala přes 268 milionů korun, všechny jihočeské nemocnice pak dohromady více jak 570 milionů korun.

„Nadále se ukazuje, že jsme zvolili dobrou cestu. Jihočeské nemocnice se vyhřívají v popředí českých zdravotnických zařízení, což je zásluha všech zaměstnanců v čele se zkušenými odborníky na správných místech. Jejich práce výrazně pomáhá k ekonomickému zdraví všech nemocnic,“ skládá pochvalu předseda představenstva holdingu Jihočeské nemocnice Martin Bláha.

Jenom tak mohou mít lékaři a zdravotní sestry nadstandardní mzdové podmínky. Například průměrná mzda lékaře přesahuje v Nemocnici Český Krumlov částku 81 tisíc korun. Podobně je na tom i českobudějovická nemocnice, kde je průměrná mzda lékařů včetně ředitelů zdravotnických oborů pouze o několik desítek korun nižší.

Na nadprůměrné finance si přijdou v jihočeských nemocnicích i zdravotní sestry. Průměrná mzda přesahuje v Nemocnici České Budějovice, která je rozsahem poskytované péče největší, částku 30 tisíc korun. Podobně jsou na tom i ostatní zdravotnická zařízení Jihočeského kraje.

Výborná čísla a pozitivní ohlasy z řad personálu a pacientů se následně projevují v celorepublikových žebříčcích organizace HealthCare Institute. Jihočeské nemocnice se v nich pravidelně objevují na předních příčkách, českobudějovická nemocnice se dokonce v roce 2015 stala Nemocnicí České republiky. V loňském roce skončila druhá, hned za ní Nemocnice Jindřichův Hradec. Čtvrté místo patřilo Nemocnici Prachatice, pátá byla Nemocnice Písek. 

Do holdingu Jihočeské nemocnice patří osm krajských zdravotnických zařízení – Nemocnice České Budějovice, Nemocnice Český Krumlov, Nemocnice Jindřichův Hradec, Nemocnice Písek, Nemocnice Prachatice, Nemocnice Strakonice, Nemocnice Tábor. Poslední v pořadí je Nemocnice Dačice, která však poskytuje odlišný druh péče a v ekonomických číslech tak není uvedena. Dohromady v nich pracuje přes šest tisíc zaměstnanců.