Výstava v Č. Budějovicích nabízí několik stovek orchidejí

Tisícovku orchidejí, bromélií a sukulentů vystavuje ode dneška Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích. Největší akce tohoto druhu v regionu potrvá do 22. února. Většina exemplářů pochází z rovníkové oblasti Jižní Ameriky, Asie nebo Afriky. ČTK to řekl kurátor výstavy Zdeněk Kletečka.

Do Jihočeského muzea se akce vrací po sedmi letech. Naposledy v těchto prostorech byla v roce 2008, pak se kvůli rekonstrukci objektu přesunula do nedalekého kulturního domu Metropol. "Výstava se vrací k tomu duchu, v jakém fungovala před svým odchodem z muzea. Návštěvníci si budou moci prohlédnout exempláře ve dvou sálech, takže ty plochy budou o něco větší než v Metropolu. Navíc tady uvidí zajímavější kulisy, jednou z nich bude například jezírko," uvedl Klečetka.
 
Výstava však není prodejní. Lidé si mohou orchideje a další květiny zakoupit až poslední den konání akce.
 
Součástí přehlídky bude i ukázka některých druhů plazů a poradna pro pěstitele. Výstava vznikla ve spolupráci se Specializovanou základní organizací Českého svazu zahrádkářů Orchidea. Jejich rostliny také tvoří převážnou část exponátů. Poprvé budou výstavu doprovázet i vzdělávací programy pro školy.
 
První výstava orchidejí se v Jihočeském muzeu konala v roce 2000. Přestože akce tehdy trvala pouhých pět dní, navštívilo ji přes 5000 lidí. Na výstavu v Metropolu v posledních letech pravidelně přišlo kolem 7000 návštěvníků.
 
Orchideje jako první na jihu Čech pěstovala šlechta na zámcích Hluboká a v Nových Hradech. Podle zpráv pamětníků byla buquoyská - novohradská sbírka větší a rozmanitější. V roce 1986 se podařilo založit Jihočeské orchidejové centrum, které o šest let později uspořádalo první malou výstavu tilandsií a orchidejí a zorganizovalo několik přednášek. První větší výstavu uspořádal nástupnický Orchidea klub České Budějovice v roce 1998.
 
zdroj: ČTK