Vzdělávací systém musí počítat s křivkou demografie, říká Fiala

Přizpůsobit model vzdělávání na základních a středních školách demografické křivce je jedním z hlavních úkolů pro následující léta. Novinářům to dnes řekl ministr školství Petr Fiala, když slavnostně otevíral Základní školu Povážská ve Strakonicích. Náklady na vybudování objektu pro 500 dětí byly zhruba 350 milionů korun a hradilo je město.

Do moderního objektu s tělocvičnou a hřištěm na střeše nyní chodí asi 300 žáků. V každém ročníku jsou dvě třídy. Podle celostátních statistik žáků mírně přibývá. "Právě proto doufám, že školy nezůstanou prázdné. Ale musíme hodně přemýšlet nad tím, v kterých místech a jakým způsobem rozvíjet možnosti pro školní docházku," řekl Fiala. "Letos vstupuje na základní školu více žáků, ale na střední školy přichází méně studentů. To jsou informace, se kterými musíme pracovat a podle nich upravovat náš vzdělávací systém," uvedl.

První část ZŠ Povážská je v provozu od loňského září. V minulém školním roce ji navštěvovalo asi 180 žáků prvního stupně. Teď přibylo 130 dětí z vyšších ročníků. "Je to moderní objekt s vybavenými sportovišti. To, že se líbí mně, ještě není tak důležité. Rozhodující je, aby se škola líbila žákům a učitelům," řekl novinářům Fiala. Dnešní návštěvu Strakonic si prý vybral z prostého důvodu. Podle něj v Česku nyní není mnoho nově postavených základních škol.
 
Nový objekt v Povážské ulici nahradil zastaralou dřevěnou školu. Výstavbu, která trvala skoro tři roky, přesto v úvodu provázely protesty místních obyvatel z různých důvodů. "Ale já jsem přesvědčený o tom, že nová škola tady byla už třeba," řekl ČTK strakonický starosta Pavel Vondrys (Jistota pro Strakonice).
 
Letos v Jihočeském kraji zasedlo do lavic základních škol přibližně 6100 prvňáčků, což je srovnatelné číslo s loňským. Základní školy v kraji bude letos navštěvovat 50.500 žáků. V minulém školním roce to bylo 50.200. Na střední školy bude v jižních Čechách letos chodit 29.250 studentů, je to o 2250 méně než loni.
 
zdroj: ČTK