Zámek Loučeň rozezní cinkot zbraní a kouzlo dvorních dam vyrazí všem návštěvníkům dech

Odvážní muži, lesklé kordy, barevné uniformy, to je vzrušující podívaná, které neodolají dámy ani pánové. Společně s knížecím párem, Hugem Maxmiliánem Thurn-Taxisem a jeho chotí Almérií Belcredi, se na Loučeni v sobotu 3. května 2014 návštěvníci vypraví o dvě století zpátky.  První májová sobota se zde tradičně odehraje v duchu velké kostýmované slavnosti, letos s názvem „HRA NA BAROKO“.

„Všichni za jednoho, jeden za všechny!“ To zná přece každé malé dítě a první květnovou sobotu to může na Loučeni zažít každý“, uvádí Kateřina Šrámková, jednatelka zámku Loučeň. „Svěží májové povětří a rozkvetlý zámecký park jsou již tradičně kulisou pro výpravné kostýmové slavnosti, které pro naše návštěvníky v tomto  čase pořádáme. „Hrou na baroko“ zahajujeme letošní návrat k romantickým hrdinům, kterými se bavili lidé před 150 lety a jejichž inspirace je aktuální i dnes“, dodává Kateřina Šrámková.
 
Historické romány Alexandra Dumase v polovině 19. století, v době, kdy právě knížecí pár na Loučeni žil, dychtivě četli příslušníci všech společenských vrstev a nejen děti si hrály na hrdiny z těchto románů. Tři mušketýři byli ikonou  a fenoménem stejně jako je tomu dnes u Harryho Pottera. Není divu, že si zámecké panstvo uspořádá slavnost, při které se vše bude točit kolem mušketýrů, zbraní a krásných dam.
 
Hlavní organizátorkou této romantické slavnosti je paní domu, kněžna Almérie, která  tuto velkolepou podívanou přichystala pro potěšení svých aristokratických  přátel. K takové nádherné slavnosti podle ní patří zejména :
 
DOBOVÉ CEREMONIE: Dvorní zámecký ceremoniář přivítá oblíbené hrdiny z románu Alexandra Dumase a také řadu dalších hostů.
 
SOUBOJE:  Boj na kordy, při kterém se tají dech, předvedou nejlepší šermíři v této zemi, členové skupiny Merlet. Jako jeden z nich se představí i mistr popravčí ve službách kardinála a zasvěceně pohovoří o tajemstvích svého řemesla.
 
TURNAJ V  ŠERMU: Soutěž, do které se mohou zapojit i návštěvníci, pokud si zapůjčí od mušketýrů bezpečnostní pomůcky. 
 
DOBOVÉ TANCE : Barokní tance zámeckých tanečníků, kteří rádi svému tanečnímu umění ve své „Škole tance“ zájemce naučí. 
 
HISTORICKÁ MÓDNÍ PŘEHLÍDKA:  Aby se ani pozvané dámy nenudily, přichystala pro ně hostitelka vskutku exkluzivní podívanou, módní přehlídku, ve které budou představeny společenské róby od 11. století až po biedermeier.
 
STŘEDOVĚKÁ ETIKETA:  Aneb slasti a strasti výchovy šlechtického synka a urozené dcerušky. Návštěvníci se dozvědí něco o dvorní etiketě, co si určitě nesmí služebnictvo dovolit ke svým pánům a naopak, co si páni nemohou dovolit ke svému služebnictvu.
 
STŘEDOVĚKÁ LEGRACE:  Po celý den zábavu obstará dvorní šašek  a možná se uvolí i dvorní kartářka, která zde bývá exkluzivně pro hraběnčiny urozené hosty. Zatím se všechny její předpovědi vyplnily!
 
Podrobný harmonogram všech akcí zámku Loučeň na http://www.zamekloucen.cz/