V Českých Budějovicích může skončit až 700 videoterminálů

Rozhodnutí Ústavního soudu o okamžitém rušení heren může znamenat konec téměř 700 videoterminálů v Českých Budějovicích. Novela loterijního zákona ruší původní tříleté překlenovací období, které dovolovalo provozovat videoloterijní přístroje do 31. prosince 2014. Rozhodnutí Ústavního soudu o rušení heren berou větší jihočeská města jako jasnou podporu v boji s hazardem. 

Českobudějovičtí chtějí novelu zákona zařadit do vyhlášky a hlasovat o její podobě v zastupitelstvu. "Provozování hazardu proti vůli obcí a jejich občanů není obhajitelné ani ztrátou pracovních míst, ani výší příjmu do obecní kasy. Jde o morální hazard, který s sebou nese vysoké společenské ztráty a rizika spojená především s patologickým gamblerstvím, ale i další závažné sociální důsledky," uvedl například českobudějovický radní Tomáš Bouzek (TOP 09). 

Druhé největší jihočeské město Tábor před více než rokem vypracovalo novou vyhlášku týkající se hazardu. Její autorka, místostarostka Olga Bastlová (ČSSD), vítá, že město bude mít nyní legislativně možnost přistoupit k možnému řešení heren hned. "My jsme už v minulosti jasně ukázali na zóny ve městě, kde jsme výherní automaty i videoloterijní terminály odmítali," řekla ČTK. 
    
Vyhláška zakazující hazard platí i v Českém Krumlově. Ovšem provozovatelé heren ji s odkazem na tříleté překlenovací období doposud odmítali respektovat. To se podle mluvčí českokrumlovského městského úřadu Olgy Kneiflové po rozhodnutí Ústavního soudu změní. 
    
V Písku už není v provozu žádný výherní automat a počet videoloterijních terminálů od 1. ledna 2012 klesá. Město podle vyhlášky už žádné nové nepovoluje. "Vítáme rozhodnutí Ústavního soudu jako jasnou podporu v boji s hazardem. Uvidíme, zda zastupitelé využijí možnost a jednorázově zruší i zbývající videoterminály, nebo zda ten klesající počet nechají v provozu do konce roku 2014, což povoluje stávající vyhláška," řekl mluvčí písecké radnice Roman Ondřich. 
 
zdroj: ČTK