V Českých Budějovicích začala výstava grafiky Aleše Lamra

V českobudějovické galerii Hrozen začala výstava grafiky malíře, sochaře, grafika a keramika Aleše Lamra. Autor je známý i řadou významných realizací v architektuře, mimo jiné se podílel na výtvarném řešení a tvorbě nástěnných maleb v prezidentské kanceláři Pražského hradu v době působení Václava Havla. Na jeho přání vytvořil také řadu novoročenek a drobných tisků.

"Tvorba Aleše Lamra působí nesmírně optimisticky, a to ve všech výtvarných disciplinách, jimž se věnuje, ať je to malba, grafika, sochařské objekty nebo výmalba v architektuře. Gejzíry barevnosti na velkých plochách podněcují fantazii a obrazotvornost," řekl ČTK majitel galerie a grafik Václav Johanus. Výtvarná interpretace Lamra je podle něj velmi osobitá a nezaměnitelná, způsobem humoru i barevností je mu jeho tvorba velmi blízká.
 
Lamr se narodil v roce 1943 v Olomouci, dnes působí v Praze. Pochází z rodiny kamnářů a keramiků činných po několik generací v Litovli. Na Střední uměleckoprůmyslové škole v Brně vystudoval obor prostorové výtvarnictví, kde získal zkušenosti z oboru scénografie, malby i grafiky, včetně práce s nejrůznějšími sochařskými materiály.
 
Na české výtvarné scéně působí aktivně od roku 1968. V té době se jako jeden z prvních věnoval české podobě pop-artu. V období normalizace se jeho barevné vize proměňují, nalézá cestu k víře a zpracovává rovněž duchovní symboly odkazující k bibli a křesťanské tradici. Základní znak jeho tvorby však zůstává stejný: zářivé barvy v jasně ohraničených plochách organických tvarů, rytmus a opakování jednotlivých motivů, vše v atmosféře humoru či laskavé satiry.
 
Za svoji uměleckou činnost získal několik ocenění, třeba III. cenu na Premió Juan Miró v Barceloně v roce 1985, Cenu Salvadora Dalího za uměleckou činnost (Praha, 2000) a Grafiku roku 2005. Zatím poslední autorovou knižní prací byly ilustrace Bible v roce 2009.
 
Autor realizoval řadu významných zakázek v architektuře, řadu z nich rovněž v exteriérech. Jeho barevně pestrá díla jsou zastoupena v mnoha významných sbírkách v ČR a na řadě míst ve světě včetně Muzea moderního umění v Paříži.
 
Výstava v českobudějovické galerii Hrozen potrvá do 21. října.
 
zdroj: ČTK