V sídlištních školách se vrací život k normálu

Život v základních školách na sídlišti Máj v Českých Budějovicích se ode dneška vrací do normálních kolejí. Více než tisíc dětí je muselo opustit loni v listopadu, kdy hygienici zaznamenali v rekonstruovaných budovách nadlimitní výskyt azbestu. Školáci až do jarních prázdnin, které dnes skončily, museli spolu s pedagogy dojíždět do jiných škol. Sanace skončila 7. března, pak se zaměstnanci škol pustili do stěhování nábytku a pomůcek.

"Nikomu nepřeji, aby zažil to co my. Bylo to vypětí, je to zkušenost, kterou bych si rád odpustil, myslím, že i mí kolegové, rodiče a děti," řekl ČTK ředitel ZŠ Máj I. Luboš Staněk. Nejpernější chvíle při "stěhování národů", o němž informoval na internetových stránkách školy, zažíval na začátku. "Nejsložitější bylo, aby vše fungovalo. Zorganizovat, aby se děti měly kde učit, aby měly stravování, aby fungovaly rozvrhy, změny vyučujících, ten začátek byl samozřejmě nejhorší," shrnul.

Spolupráce s ostatními řediteli i pedagogy a zřizovatelem podle něj fungovala na maximálně dobré úrovni. Otázce, zda pedagogové dostanou za mimořádné nasazení odměny, se zasmál. "Zatím o žádných penězích, které bychom měli dostat navíc, nevím. Rozpočet je ořezaný, slibované miliardy, které jsme měli dostat do školství, zřejmě nebudou," konstatoval.

Podle náměstka primátora Petra Podholy je to záležitost složitá, protože zřizovatel hradí provoz a mzdy přicházejí přes krajský úřad z ministerstva školství. Bude se ale snažit o odměnách jednat.

Desítky dětí dnes přišly ke škole dříve než obvykle. Přiznaly, že tu svoji školu teď mají o něco raději. S pedagogy se shodují, že dojíždění bylo nejhorší. Učitelé do školy přicházeli obtěžkáni taškami s pomůckami. Své si užili o jarních prázdninách. "V normálním školním roce se malují čtyři učebny, teď na místě nezůstalo nic. Školu zavřeli, nás tam nepustili, až to bylo vyčištěné. Nábytek, pomůcky, výzdoba, vše bylo demontované, vše se muselo teď vrátit," řekl školník Ladislav Zikmund.

Náklady na sanaci azbestových vláken přišly asi na 20 milionů korun. Město je bude požadovat po viníkovi. Magistrát zatím jedná s firmou OHL ŽS, která loni v létě zajišťovala zateplování škol, při němž podle expertizy azbest unikl.

O zvýšených hodnotách azbestu věděli úředníci magistrátu od července. Od 5. října měli výsledky měření koncentrace azbestu i pracovníci hygienické stanice. Těm je předala společnost MAPOZ Zliv. Kontrolní měření dělal zdravotní ústav ve školách mezi 1. a 4. listopadem, 25. listopadu měli radní předběžné výsledky měření a schválili krizový plán a uzavření škol.

Školy patří k nejmladším ve městě, vznikaly koncem 80. let spolu s novým sídlištěm Máj pro 30.000 obyvatel.

zdroj: ČTK