Ve veselském muzeu můžete vidět sbírku starých gramofonů

Nostalgie starých časů dýchne na návštěvníky, kteří se vypraví do Weisova domu ve Veselí nad Lužnicí na výstavu Kornouty plné tónů. Husitské muzeum v Táboře ve své tamní pobočce prezentuje svět starých gramofonů ze sbírky pražského sběratele Martina Stránského.

Do konce září lidé mohou na výstavě obdivovat mechanické gramofony nejenom z českých dílen, ale také z Německa, Británie a Francie. Nejstarší jsou z počátku 20. století, z roku 1904. Kromě dříve běžně používaných gramofonů uvidí lidé i gramofon cestovní a také několik luxusních kousků. Pocházejí z Anglie a dříve nebyly brány jen jako hrací skříňka, ale plnohodnotný kus nábytku.

Nejcennějším exponátem je předchůdce gramofonu - fonograf z roku 1908. Každý z vystavených gramofonů a fonografů je plně funkční. Nejstarší gramofony vydrží na dvacet otočení klikou hrát zhruba čtyři minuty. Po každém přehrání desky se musí měnit jehla. Kdo by si chtěl staré hrací skříňky nejen prohlédnout, ale i poslechnout, může tak učinit každý den mimo pondělí od 09:00 do 17:00, a to do neděle 30. září, pak se muzeum až do května 2013 zavře. Kornouty plné hudby jsou poslední výstavou sezony.
 
Stránský sbírá gramofony od svých čtrnácti let, nejraději má ty vyrobené ve Velké Británii. Kupuje je v bazarech a na aukcích. Doma jich má více než stovku a také řadu součástek. Sbírá i staré magnetofony, televize a rádia.
 
zdroj: ČTK