ZAMKNUTO NA PETLICI: JAK ZLEPŠIT ZABEZPEČENÍ DOMU

Jako kvalitní zabezpečení si většina z nás představí především odolný zámek, přes který se zloděj jen tak nedostane. Ochránit majetek však pomohou i další zabezpečovací prvky, na které se často zapomíná – patří mezi ně nejrůznější petlice a závory. Jak vybrat správnou?

I ten nejkvalitnější visací zámek majetek neochrání, pokud je nasazen na staré nekvalitní závoře či petlici. Právě ta totiž v kombinaci s certifikovaným visacím zámkem dokáže zabránit vypáčení, odvrtání a dalším pokusům o zdolání dveří. Správně vybraná závora nebo petlice rapidně zvýší zabezpečení. Sebelepší visací zámek na staré, poškozené nebo necertifikované závoře je k ničemu, jelikož ji může lupič jednoduše vytrhnout. Díky kvalitní petlici tak můžete dosáhnout stejné bezpečností třídy, jakou garantuje váš zámek. Navíc tato kombinace může zloděje od vloupání odradit, jak potvrzuje i Petr Neuvirt, Obchodní ředitel společnosti Tokoz: „Mluvíme o pravidlu pěti minut – zjednodušeně to znamená, že pokud se zloděj do objektu nedostane do této doby, je pravděpodobné, že pokus o vloupání vzdá. V praxi se však může jednat i o kratší dobu, a to okolo tří minut. Bezpečnostní petlici navíc běžný amatérský zloděj svým ‚vybavením‘ nepřekoná.“

Domky, vrata, garáže

Kde všude kvalitní závoru či petlici využijeme? Majitelé rodinných domů by jí měli vybavit vrata ke garáži, která často slouží jako druhý vstup do domu a jejich zabezpečení se obvykle podceňuje. Petlice najde využití i u zahradních domků a kůlen. Právě tam ukládáme sezónní vybavení, kola a zahradní nářadí a technika – tedy věci, které zloděje lákají, protože je mohou snadno a rychle zpeněžit. Závorou je vhodné opatřit také vjezdová vrata nebo bránu, zvlášť u víkendových chat, kam nejezdíme často. V zimě pak závoru využijeme při zazimování chalupy či zahrady a ochraně před nezvanými nájemníky, kteří by v ní v době naší nepříjemnosti chtěli trávit čas.

Není závora jako závora, není petlice jako petlice…

Trh nabízí nepřeberné množství závor a není snadné se v nabídce orientovat. Základem by mělo být vybírat u ověřených prodejců a od prověřených značek, které se řídí platnými normami a jejich výrobky je splňují. Vyhneme se tak nepříjemným situacím, kdy pojišťovna odmítne proplatit škodu způsobenou pokusem o vloupání z důvodu nevyhovujícího zabezpečení. „Volit bychom měli bezpečnostní závoru či petlici, která je certifikovaná alespoň v 2. třídě odolnosti a lépe tak zvládne pokusy o překonání,“ doplňuje Neuvirt. „Závora by měla odolat i náročným klimatickým podmínkám, působení deště, mrazu či naopak vyšších letních teplot. Jen tak se po návratu z dovolené nebudeme muset trápit se zrezlým či zaseklým zámkem. Pro pocit absolutní jistoty je nejlépe využít speciální zabezpečovací mechanismy typu X Safety Box, které jsou certifikované i v bezpečnostních třídách 3 a 4. V podstatě jde o speciální závory s přidanou hodnotou certifikovaných materiálů a vlastností. A to vám levný produkt z Asie rozhodně nenabídne“

Cenné věci patří za zámek

Kromě zabezpečení dveří a vrat bychom měli myslet i na situaci, kdy se zloději přece jen podaří dostat dovnitř. Není proto vhodné nechávat cenné věci, například nářadí, volně ležet v garáži. Sáhnout můžeme po řešení typu X Safety Box, kdy se uzavírací mechanismus navrtá napevno do zdi, dveří či stropu a věci se uzamknou do bedny nebo skříně. Všechny zámky včetně petlic pak můžeme sjednotit na přehledný systém hlavního/generálního klíče, díky kterému už nebudeme muset tahat těžké svazky klíčů.