Zhruba 60 tun vážící kámen poputuje v sobotu přes jižní Čechy

Přibližně 60 tun vážící kámen poputuje v sobotu ze Studánek na Českokrumlovsku do Holašovic na Českobudějovicku. Tam se stane součástí komplexu, který je obdobou slavného Stonehenge. Speciální náklad urazí trasu zhruba 70 kilometrů. Jde možná o největší a nejtěžší kámen, který kdo v Evropě na takovou vzdálenost přepravoval. Novinářům to dnes v Českých Budějovicích řekli zástupci projektu.

Unikátní menhir začnou pracovníci nakládat v pátek odpoledne jeřábem o nosnosti 350 tun. "Předcházet tomu bude symbolický druidský rituál jako poděkování přírodě a místu za kámen," uvedl mediální zástupce projektu Jan Zdeněk. Dodal, že manipulace s monolitem musí být velmi opatrná, aby se nerozlomil.
 
Speciální vůz s nákladem vyjede do Holašovic v sobotu, pojede prý rychlostí 25 kilometrů v hodině. Do obce na Českobudějovicku by měl kámen dorazit kolem 14:00. Monolit bude před složením v Holašovicích přes náves doprovázet zhruba třicetičlenná keltská družina a socha Radegasta - pohanského boha úrody, pohostinnosti a plodnosti.
 
Kámen výjimečných rozměrů loni vyprostil ze země ve Studánkách speciální tank. Manipulace s balvanem tehdy trvala několik hodin. Komplex menhirů podobný anglickému Stonehenge před lety vybudoval v Holašovicích místní občan Václav Jílek. Areál ve vesnici zapsané na seznam UNESCO navštěvují turisté. Jílek tvrdí, že kameny přenášejí pozitivní energii. Proto moc stál o to, aby získal velký balvan ze Studánek.
 
Holašovický Stonehenge má podle tvůrců psychotronický charakter a ten spočívá ve třech funkcích. První je léčivá, energie stavby prý pozitivně působí na 95 procent chorob patologického spektra, nestačí ale na léčbu zhoubných nádorů. Dále je kruh vhodný k meditacím a podpoře duchovního rozvoje. Třetí funkce spočívá v eliminaci patogenních zón.
 
zdroj: ČTK